Published On: 13 Prill, 2016

(Video) Bilanci momental i protestave, 12 të arrestuar dhe 1 i lënduar

Ministria e punëve të brendëshme ka dal me raportin e parë nga protestat e sontme që ndodhin në Shkup dhe që vazhdojnë të protestojnë akoma rrugëve të kryeqytetit dhe para institucioneve të rëndësishme vendore. Sipas MPB-së, deri më tani janë arestuar 12 protestues derisa 1 është i lënduar.

Sulmohet me shkop gome në kokë, gazetari Goran Naumovski

Ndryshe gazetari Goran Naumovski është lënduar sonte në protesta. Ai është sulmuar me shkop gome në kokë dhe me ndihmën e shpejtë është transportuar në spital.

Live: Policia sulmon dhe arreston protestues
21:50 –

Shkup, 13 prill – Situata në qendrën e Shkupit për momentin është katastrofale, policia vrapon dhe ndjek protestuesit të cilët më parë kishin demoluar zyrën e presidentit Ivanov.

Sipas informacioneve në teren, protestuesit kanë gjuajtur edhe pas disa autobusëve të transportit urban derisa MPB është në ndjekje të disa protestuesve.

Sipas asaj që thuhet në protesta ka të lënduar shumë qytetarë.

Live: Protestuesit thyejnë ndërtesën e ministrisë së drejtësisë
21:34 –

Shkup, 13 prill – Protestuesit të cilët tregojnë pakënaqësinë e tyre ndaj vendimit të fundit të presidentit Ivanov për të amnistuar politikanët e përfshirë në krimin zgjedhor pas parlamentit dhe thyerjes së zyrës së presidentit, janë drejtuar për tek ministria e drejtësisë duke thyer e shkatëruar katin e parë të ndërtesës.

Nga aty lajmërojnë se po intervenon policia speciale për të larguar protestuesit dhe për të vënë rend e qetësi në ndërtesën e dikasterit të drejtësisë.

Live: Protestuesit “PUSHTOJNË” Zyrën Popullore të Presidentit
21:20 –

Shkup, 13 prill – Protestuesit anti qeveritar janë zhvendosur prej para Kuvendit dhe tani gjenden sërish para zyrës popullore të Presidentit të shtetit, ku edhe siç bën të ditur gazetari ynë nga terreni, situata ka eskaluar.

Ata e kanë thyer derën e zyres dhe janë futur brenda. Protestuesit vazhdojnë të gjuajnë me gurë dhe kështu e kanë demoluar zyrën popullore të Presidentit.


PROTESTA PARA PRESIDENCES by tvshenjaofficial

Live: Situatë dramatike para Parlamentit, policia përleshet me protestuesit
21:11 –

Shkup, 13 prill – Para Parlamentit të vendit situata po bëhet akoma më dramatike pasiqë policia po përleshet me protestuesit të cilët po tregojnë revoltën e tyre ndaj vendimit të fundit të presidentit Ivanov, njofton Zhurnal.

Përleshja ka filluar pasiqë një grup protestuesish nga Parlamenti ishin nisur për tek selia e VMRO-së.

Sipas informacioneve, para Parlamentit po mblidhen gjithnjë e më shumë qytetarë derisa policia po përballet me protestuesit përfshirë këtu gra e pleq që po qëndrojnë para godinës.

Flitet se me gurrë është lënduar edhe një fotoreporter derisa nuk ka informacione nëse ka të lënduar protestues.

 

Live: Policia përleshet me protestuesit para komunës së Manastirit
19:49 –

Manastir, 13 prill – Edhe në Manastir po mbahet një protestë kundër vendimit të presidentit Ivanov për amnestim të politikanëve të përfshirë në krimin zgjedhor, njofton Zhurnal.

Sic po informojnë mediat atje gjatë protestës ka pasur edhe përleshje mes policisë dhe protestuesve të cilët kanë dashur të futen në ndërtesën e komunës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...