Published On: 28 Janar, 2016

Video: Berisha sulmon Sorosin: Mes tij dhe Ramës ka një grua

Ish-kryeministri Berisha ka sulmuar nga foltorja e Kuvendit edhe miliarderin amerikan Xhorxh Soros.

Teksa fliste për pengimin e Reformës në Drejtësi nga kryeministri Rama, Berisha lexoi një sms nga një zyrtar i “Transparency International”, i cili thotë se, Rama në bashkëpunim me Sorosin shkarkoi grupin e punës që do të merrej me raportin, për matjen e korrupsionit në Shqipëri.

“Dardha e ka bishtin mbrapa dhe dardha është Xhorxh Soros, kam marrë emaile për të. Sorosi një kryespekulant botëror që mbështet klikat komuniste në vendet ish komuniste.

Midis Sorosit dhe Edit, ‘cherchez la femme’, po kjo është histori tjetër. Po po, me dokumente, ja si qeshin, të gjitha këto e dinë këtë”,- tha Berisha.

Më tej ai lexoi mesazhin e zyrtarit të TI.

“Unë jam emëruar në shtator nga Transparency International Berlin si team-leader për të hartuar raportin e anti- korrupsionit për Shqipërinë. Grupi i drejtuar nga unë u ngrit dhe filloi të bënte testimet dhe mbledhjet në terren.

Pas dërgimit të katër kapitujve në Berlin, qendra atje u shqetësua shumë. Kam marrë e-maile ku kërkonin përsëritjen e testimeve në mënyrë të paargumentuar në dhjetor 2014. Krejt papritur kërkojnë shkarkimin e krejt grupit dhe pas 3 muajsh fillojnë procedurën për mbylljen e TIA-s në Tiranë.

Edhe sot e kësaj dite unë nuk e di kush e ka vijuar punën në vendin tonë. Skandali që morëm vesh më vonë ishte se ata komunikonin me një person të tyre në Shqipëri, i cili me pritshmëri të lartë u thoshte se ata nuk janë dashamirës ndaj qeverisë dhe disa prej tyre kanë lidhje me parti të djathta.

Drejtori ekzekutiv i TI në Berlin është ish kryetar i Bashkisë së Budapestit, lidhje e ngushtë i George Soros dhe mik i Edi Ramës. Në vizitën në Berlin në gusht 2014 Rama zhvilloi një takim kokë për kokë me mikun e Soros dhe sic duket i la porosi të mos dëmtojë statistikat”.

Berisha sulmon ashper Ramën dhe George Soros by gazeta-panorama

rama-soros

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...