Published On: 23 Janar, 2016

Vice News: A po shkon Kosova drejt dështimit? (Video)

  • Protesta e dhunshme e 9 janarit është pika kulmore e krizës politike në Kosovë në atë që Vice News, e quan shtet që po shkon drejt dështimit, raporton KTV.

Mediumi amerikan ka folur me disa protestues më 9 janar, si me një të ri që thotë se regjimi e ka burgosur opozitën dhe dëshiron t’u japë serbëve më shumë të drejta se që u takojnë.

Vice News xhiron nga afër gjithë dhunën në protestë dhe flet me qytetarë që tregojnë arsye të ndryshme pse kanë dalë në rrugë.

Akoma në arrest shtëpiak, Albin Kurti i thoshte VICE’it se opozita nuk do të ndalet derisa qeveria të dorëhiqet dhe të heqë dorë nga marrëveshjet.

Deputeti i Vetëvendosjes tha se partia e tij insiston për bashkim me Shqipërinë dhe se është më mirë të ketë 30 minuta gaz në Kuvend sesa 30 vjet Zajednicë në Kosovë.

Pas protestës, VICE News udhëton për në Deçan, ku takon Atin Sava Janjiq, i cili thotë se po të mos ishte KFOR-I, Manastiri i Deçanit do të bëhej rrafsh me tokë. Kleriku serb thotë se frika e opozitës nga Asociacioni është e pashpjegueshme.

Të lodhur nga papunësia dhe situata politike, janë edhe qytetarët e Mitrovicës, përcjell koha.net. Me pakënaqësitë sociale dhe tensionet etnike, paqja në Kosovë, vlerëson Vice News, vazhdon të mbetet relative.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...