Published On: 13 Janar, 2016

Vetura e James Bond “Aston Martin” mund të prodhohet në Maqedoni

  • Marka e njohur britanike e veturave luksoze, Aston Martin, ka vendosur të ndërtojë një fabrikë të re për të zgjeruar gamën e produkteve, dhe të kthehet në profitabilitet, për këtë është duke u shqyrtuar një vend në Maqedoni, kanë thënë dy burime të afërta me këtë çështje.

Marka, e cila kishte në shqyrtim 19 lokacione të mundshme për ndërtimin e kësaj fabrike, kanë ngushtuar listën deri në dy vende, një në shtetin amerikan të Alabamës dhe një vend të Lindjes së Mesme, ka thënë ky burim për Reuters në dhjetor të vitit të kaluar.

Por, javët e fundit, ish-Republika Jugosllave e ka bërë një ofertë të përmirësuar për këtë markë të veturave, e cila më parë ka thënë se çdo mbështetje e mundshme financiare, është një faktor i rëndësishëm në bërjen e zgjedhjes së saj, sipas burimeve, raporton Reuters, transmeton Gazeta Express.

“Maqedonia është një konkurrent i kohëve të fundit, ata ishin të përjashtuar më parë nga kjo listë”, tha një prej burimeve. “Ata u rikthyen me një ofertë të fortë”.

Një zyrtar i lartë qeveritar në Shkup, i cili dëshirojë të mbetet anonim, konfirmoi se Maqedonia ka qenë duke punuar në atë drejtim.

“Ne kemi bërë një ofertë të mirë,” tha ai, pa dhënë hollësira.

Aston Martin, pronarët e të cilit pritet të marrin një vendim në javët e ardhshme.

Qeveria maqedonase dhe kjo markë e veturave, pranuan të komentojnë kur u kontaktuan nga Reuters, transmeton Gazeta Express.

Kjo markë e veturave është e famshme për të bërë makinën sportive DB5, të cilën e ka drejtuar James Bond, është duke synuar të rris katërfishin e prodhimit të saj në rreth 15 mijë makina dhe do të ndërtojë modelin e saj të ri crossover DBX në fabrikën e re.

Ajo tashmë ndërton një gamë të makinave në fabrikën e saj ekzistuese në Gaydon në Anglinë qendrore.

Aston ka thënë më parë se ajo sheh përparësi në ndërtimin e fabrikës së re në tregun e saj, por Maqedonia është një nga disa vendet që kanë kërkuar për të tërhequr markën e veturave në këto vitet e fundit me një ofertë të subvencioneve bujare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...