Published On: 18 Janar, 2016

Vetitë çudibërëse të mjaltit

Mjalti nuk përdoret vetëm për të ëmbëlsuar çajin apo ndonjë ushqim tjetër. Ai është i pasur me veti antioksiduese, antiseptike dhe antibakteriale, që ndihmojnë në kujdesin e bukurisë fizike. Çelësi është përdorimi i mjaltit të papërpunuar, sepse kështu i ruan të gjitha vetitë. Lexoni disa nga mënyrat më të mira të përdorimit të mjaltit në fytyrë, trup, sy, madje edhe në flokë.

Lufton aknet në fytrë: Mjalti sulmon bakteret që shkaktojnë puçrra dhe zbut lëkurën. Vëndosni pak mjaltë tek puçrrat, lërini ashtu për gati 15-20 minuta, më pas lajeni fytyrën.

 Zbardh rrathët e syve: Një lugë mjaltë ndihmon në zbehjen e rrathëve të errët të syve dhe qetëson enjtjet poshtë tyre. Përzieni mjaltë me vaj bajamesh, më pas aplikojeni para se të flini. Lajini sytë në mëngjes.

Ul acarimet e rruajtjes: Qetësoni acarimet e shkaktuara nga rruajtja duke lyer me mjaltë pjesën e acaruar.Lahuni pas 10-15 minutash.

I shton shkëlqimin flokëve: Trajtoni flokët me këtë maskë që u jep shëlqim flokëve-përzieni 1/2 filxhan mjaltë dhe 1/4 filxhan vaj ulliri. Aplikojeni në flokë nga rrënjët tek majat. Mbajini ashtu për 20 minuta, më pas lajini. Përdoreni këtë maskë njëherë në javë.

Zbut flokët:  Mjalti i përpunuar ringjall flokët e thatë dhe të dëmtuar, duke përzier një lugë gjelle mjaltë me shampon.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...