Published On: 27 Shtator, 2016

Vetëvendosjes lidhur me Demarkacionin

Lideri i lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri sërish ka kërkuar nga kreu i Qeverisë që ta rishikojë marrëveshjen për Demarkacionin, ndërkohë që prezantoi hapat se si të veprohet në lidhje me marrëveshjen me Malin e Zi.

Ymeri në një konferencë për media tha se Komisioni shtetëror nuk e ka shënjuar kufizimin me Malin e Zi, por e ka krijuar një kufi të ri.

Lideri i VV-së, paraqiti disa hapa, konkretisht kërkesa lidhur me çështjen e demarkacionit.

“Kuvendi i Republikës së Kosovës duhet ta formoj një Komision gjithë partiak dhe t’i udhëzoj institucionet për arritjen e një marrëveshje me palën malazeze; Kryeministri duhet të kërkoj nga homologu i tij malazez që të rishikoj edhe njëherë marrëveshjen; Kryeministri përmes një letre zyrtare duhet të zotohet për shënjimin e kufirit me Malin e Zi; Të organizohet një konferencë shkencore ndërkombëtare; Çështja e kufirit ka nevojë për debat të hapur demokratik dhe të bëhet në mënyrë të drejt dhe të pranueshme dhe të ruaj integritetin e vendit”, ka thënë ai.

Ai gjithashtu tha se përderisa marrëveshja mbetet e njëjtë edhe kundërshtimi i tyre do të jetë i njëjtë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...