Published On: 11 Korrik, 2016

Vetëvendosje: Mërgatës s’po u ndahen zhvatjet

Përmes një shkrese dërguar medieve, Vetëvendosje thotë se mërgatës shqiptare nga Kosova, s’po u ndahen zhvatjet.

Përpos shumë investimeve individuale të shkuara dëm nën trysninë e administratës së korruptuar nga sundimtarët e Kosovës, thotë shkrimi, si gjithnjë, në prag të pushimeve verore, zyrtarët sundimtarë, nuk harrojnë, që nën emrin e “polisave të sigurimit”, të vazhdojnë grabitjet e tyre për mërgimtarët ende pa hyrë brenda kufirit të Kosovës.

Kësaj radhe, rolin e përkrahësit zyrtar të institucioneve të Kosovës e mori vetë kryeparlamentari Kadri Veseli. Përmes mashtrimit të ri, me qëllimin gjithnjë të vjetër, Kadri Veseli, priti para dy ditësh në konsultë Kryetarin e Këshillit të Byrosë Kosovare të Sigurimeve, Rrahim Pacollin që së bashku me Gani Thaçin, përbëjnë dyshen grabitqare të mërgimtarëve në pikat kufitare të Kosovës.

Publiciteti dhe vetë forma e paraqitjes para opinionit publik, na bëjnë të dyshojmë, se zgjidhja e problemit të Kartonit të Gjelbër do të shtyhet deri në pakufi me vetë përkrahjen e Veselit dhe drejtuesve kryesorë të këtij rrjeti, thotë shkresa.

Për këtë, aktivistët e Vetëvendosjes në Zvicër, ngrenë zërin dhe denoncojnë publikisht metodën grabitqare ndaj mërgatës.

Deri më tani, nga llogaritë e thjeshta del se nga kjo dyshe, nën kontrollin dhe për egon e tyre të pangopur, janë grumbulluar mbi 120 milionë euro. Në mungesë të transparencës dhe llogaridhënies, para institucioneve, as para opinionit të Kosovës, dyshojmë se pjesa dërmuese e kësaj shume, është përdorur në kundërshtim të çdo rregulli dhe ligji të një shteti të drejtë.

Ngritja e zërit dhe denoncimi para prokurorit të shtetit të bëhet urgjent dhe pa mëdyshje. Dyshja, Rrahim Pacolli dhe Gani Thaçi, të bëhen objekt i hetimit dhe të dërgohen para gjykatës.

Kjo detyrë, pa hezitim, i takon dhe duhet ta marrë përsipër Prokurori i Republikës së Kosovës Aleksandër Lumezi, përfundon shkresa e Vetëvendosjes.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Kjo do te thote se sistemi nuk eshte adekuat dhe per kete arsye zhvatjet nuk po ndalen ose , sistemi eshte ne duar te gabuara dhe pamundsohet implementimi i tij
  Po flitet ne PLUS edhe per keqeperdorimin e veturave zyrtare kurse kjo regullohet shume lehte.Behet nji kalkulim dhe kjo pune i jepet me tender nji kompanie private bashke me shoferet qe kjo kompani i ka.Kompania private do ti paguaj kontrollet teknike te automjeteve, karburantin, shoferat etj. nga pika A deri ne piken B te zyrtareve publik dhe anasjelltas kurse mbase mbarimit te puned automjet shkon ne garazh te kompanise private .Keshtu pengohet keqeperdorimi i veturave zyrtare ne gjitha nivelet shterore
  Edhe zhvatjet qe po u behen mergimtareve mund te ndalen me me menyra te ngjajshme nese nderhyhet ne regullimin e sistemit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...