Published On: 14 Mars, 2016

Vetëvendosje “me dokumente mbi skandalin e korrupsionit në SISH” (Dokumente)

Vetëvendosje, përmes një kumtese për medie, të cilës thotë t’i ketë bashkëngjitur edhe dokumente, insiston për skandalin e korrupsionit në Sistemin e Sigurimeve e Shëndetësore, transmeton Koha.net.

Ky skandal, thotë kumtesa, është vetëm një nga shembujt se si funksionon mentaliteti qeverisës i pushtetarëve aktualë, të cilët VV i quan kriminelë, hajna e mashtrues.

Në këto dokumente, sipas VV-së, gjendet kontrata e nënshkruar nga Ymer Shahini në emër të kompanisë PRINTEC, , dhe kjo, sipas VV-së dje është mohuar nga ish – ministri i Punëve të Jashtme Enver Hoxhaj.

VV këmbëngul se, ashtu siç ishte thënë në konferencën e saj të djeshme, në këtë kontratë është edhe nënshkrimi i ish ministrit të Shëndetësisë Ferid Agani dhe sekretarit të përgjithshëm të ministrisë, Gani Shabani.

Kjo kontratë ka vlerë afër 1.5 milion euro, dhe ka të bëjë me zhvillimin e Sistemit të Sigurimeve Shëndetësore (SISH), përkujton VV.

Edhe pse kontrata është lidhur dhe paratë janë marrë, projekti për SISH nuk është zbatuar, akuzon VV në kumtesë dhe shton se, “ kemi të bëjmë me një vjedhje klasike të gjithë parave të destinuara për këtë projekt”.

VV konstaton se “kjo nuk është hera e parë që Ymer Shahini vjedh skema të Sigurimeve, apo që mashtron me kontrata të tilla”.

Bashkë me kumtesën VV ka dërguar njoftimin r FBI-së, sipas të cilit, si thotë VV, drejtori i Përgjithshëm i PRINTEC-ut, Ymer Shahini, miku (vëllai i gruas) së Enver Hoxhajt, është i kërkuar (dhe i dënuar me 65 vjet për mashtrim e vjedhje të Sigurimeve).

Enver Hoxhaj dje kishte përgënjeshtruar pretendimet e Vetëvendosjes lidhur me këtë çështje duke i quajtur ato “fashizëm politik”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...