Published On: 10 Tetor, 2016

Vetëvendosje dhe kryetari i sindikatës së RTK’së kërkojnë komision hetimor për televizionin publik

Deputetja Aida Derguti nga Lëvizja Vetëvendosdje ka kërkuar nga Kryesia e Kuvendit krijimin e një Komisioni Hetimor, i cili do të hetonte performancën e menaxhmentit të Radio Televizionit të Kosovës.

Kjo kërkesë e saj u hodh poshtë nga Kryesia e Kuvendit.

Pak minuta pasi kjo kërkesë e VV’së u hodh poshtë nga kryesia e Kuvendit, të njëjtën kërkesë e ka bërë Fadil Hoxha, kryetar i njërës sindikatë të RTK.

Në komunikatën e tij thuhet: “Sindikata e Pavarur e RTK-së fton kryetarin e Bordit, Ismet Bexheti dhe drejtorin e përgjithshëm të RTK-së, Mentor Shala, që përmes një letre të përbashkët me Sindikatën, të kërkojë nga Kuvendi i Kosovës një hetim të përgjithshëm në RTK”.

Ndërveprime të ngjashme në mes të VV’së dhe kryetarit të sindikatës së RTK’së, Fadil Hoxha, ka pasur edhe më herët. Kjo vërehet edhe në paraqitjet publike të VV’së dhe Fadil Hoxhës.

Drejtori i Përgjithshëm i RTK’së vazhdimisht në prononcimet publike ka potencuar se partitë politike përmes misionarëve të vet në RTK po tentojnë ta destabilizojnë RTK’në.

Madje, ai i ka bërë thirrje VV’së të ndalë gjuhën e urrejtjes, shantazhin dhe kërcënimet publike ndaj RTK’së, si dhe ka kërkuar nga një pjesë e stafit të RTK’së që të mos manipulohen nga disa argatë të partive politike, duke aluduar në Fadil Hoxhën dhe disa anëtarë të kryesisë së kësaj sindikate, pasi që sipas Shalës, ata janë në agjendë për shkatërrimin e RTK.

Shala pat thënë se gjuha e urrejtjes dhe e kërcënimit nga VV ndaj RTK’së ka krijuar edhe klimën për sulmin me bombë ndaj RTK’së dhe shtëpisë së tij.

Policia nuk ka arrestuar ende askënd për këto dy sulmet e fundit. /Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...