Published On: 9 Janar, 2016

VETËM KUR VJEN PUNA TE ATDHEU

Roland Gjoza 

 

Vetëm kur vjen puna te atdheu s’kursehet merret dhe borxh vajtje – ardhjet nga amerika në tokën e premtuar kushtojnë sa qimet e kokës bëhen oferta për në karaibe e në trekëndëshin e artë në tv dhe në kompjuter plazhet e mrekullueshëm ku adami dhe eva të presin nudo dhe dante parajsës po i bën një shtojcë dhe vetë zoti në aeroport të shfaqet me një buqetë me lule koralita të kuqe dhe çmimi është sa çereku po fiton atdheu! nisen me lot në sy kthehen me një thikë ndër dhëmbë po këtë thikë ç’e keni? atje duhej të kishe një arme se s’bën atdheu bënte luftë me vetveten! po veç jemi të kënaqur hallall lekët pastruam varret u përshëndoshëm me të vdekurit ua dëgjuam dhe zërat, të qeshurat, brengat meraku ende s’i kish tretur zbrazëm thesin e zi që na kërrusi shpinën mallin që na griu shpirtin ikëm si hamej erdhëm si zogj e flutura s’ka gjë që qesja mbeti sa një kokërr hudhër zemra na u këput atdheu na u ngjit pas brinjeve flori shkuar floririt dhe kuleta me atdhe u mbush me thikën që mbajmë ende ndër dhëmbë i presim kërthizën ëndrrës sërish porosisim bileta për vitin tjetër dhe me biletat rrojmë dymbëdhjetë muajt e vitit s’duam as karaibe, as aruba as havai e as florida po tiranën duam! ku bie tirana? na pyesin ç’t’iu themi? aty ngjitur me athinën dhe romën po ata ndër mend s’e sjellin a ka panteon, po akropol? jo! po ç’ka? zuzare, derbederë dhe hajdutë s’ka gjë që tiranën s’e njohin po njohin athinën dhe romën ne tiranën duam!

 

Marrë nga libri “NJU JORK ME KURDISJE”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...