Published On: 2 Mars, 2016

“Vetëm fillimi”. Pse asnjë reagim nga politka për mesazhin e SHBA?

“Qeveria e Shteteve të Bashkuara u ka ndaluar hyrjen në territorin e saj disa gjykatësve të korruptuar”: një masë e tillë u bë e ditur sot në mbrëmje nga ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu. Duke ju përgjigjur pyetjes së një qytetari shqiptar, pjesë e programin të ambasadës amerikane të Video Pyetjeve & Përgjigjeve në YouTube, lidhur me korrupsionin në Shqipëri ambasadori Lu shpjegoi se këtyre gjyqtarëve “ju janë refuzuar apo anulluar vizat”. Identiteti i këtyre gjykatësve apo dhe numri i tyre nuk është bërë i ditur, por në përgjigjen e tij ambasadori shtoi se “ky është vetëm fillimi. Ne kemi shumë më tepër punë për të bërë për të luftuar korrupsionin”.

Deri në këto momente, ky lajm nuk është as përshëndetur dhe as kritikuar nga ansjë prej palëve politike në Shqipëri.

Si shumica qeverisëse, ashtu edhe opozita kanë preferuar të merren me gjëra më të “rëndësishme”, si për shembull, çështja e dekriminalizimit që ka ngecur në Kuvend.

“Rama dhe Meta bllokojne dekriminalizimin e Parlamentit dhe institucioneve. Si frikacaket qe “hedhin gurin e fshehin doren” perdorin drejtuese militante te administrates se Kuvendit me Memo turpi! Rama fhe Meta nuk pranojne te ndahen nga kriminelet se: kriminelet i sollen ne pushtet.  Kriminelet po i mbajne ne pushtet. Rama e Meta shpresojne se kriminelet do t’ju japin perseri ne tavoline zgjedhjet e radhes”, – shkruante Jozefina Topalli në Facebook.

Ndërkohë edhe më i painteresuar për çështjen e gjyqtarëve të korruptuar është dukur Sali Berisha.

Ai ka vazhduar të merret me “qytetarin dixhital” në faqen e tij në Facebook.

“Qytetari dixhital denoncon: Çunat e krimit ushtrojne terror, qellojne me bresheri kallashi drejt femijeve dhe fshehin krimin e shemtuar!”, – shkruan ish-kryeministri.

Por ndërkohë, duket se çështjen e ka kuptuar drejtë gazetari Basir Çollaku, i cili po në rrjetin social thekson: “SHBA nisi reformen ne Shqiperi. Ambasadori Donald Lu dekladon se jane anulluar dhe refuzuar viza per disa gjykates. Urime. Se shpejti ne koke te politikaneve”.

A të jetë vallë kjo arsyeja që politika deri tani po hesht ndaj një lajmi kaq të bujshëm si ai që sapo shpalli Z. Lu?

Ndoshta palët politike kanë frikë të pozicionohen dhe të bëjnë përshëndetje me tone triumfaliste, nga frika se ky mund të jetë sinjali i parë serioz se po hapet rruga edhe për ta…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...