Published On: 31 Maj, 2016

Vetëm Drenica e ka previlegjin të ketë rrugët me asfalt

Fshatrat Palac dhe Abri të Komunës së Skënderajt bëhen me rrugë të asfaltuara. Kështu kanë njoftuar të hënën zyrtarët komunalë.

Në fshatin Palac punimet janë në përmbyllje të projektit trevjeçar prej 6-kilometrash, që lidh disa lagje të këtij fshati siç janë: “Hoti”, “Ngucati”, “Koci”, “Aliuka”, shkruan sot “Koha Ditore”. Për ndërtimin e kësaj rruge të degëzuar në dy pjesë, sipas nënkryetarit të Komunës, Fadil Nura,nga buxheti vetjak komunal, për tri periudhat e ndërtimit të tyre, janë alokuar 400 mijë euro.

Po kështu, sipas nënkryetarit Nura, është në prag të përfundimit dhe asfaltimit i rrugës që e lidh një pjesë të fshatit Abri me fshatin Murg, si dhe rrugën e asfaltit që lidh Klinën me Skënderajn.

“Ky projekt është dyvjeçar, por kompania ndërtuese do ta përmbyllë këtë së shpejti, ka njoftuar Nura. Rëndësia e këtyre 2 projekteve rrugore është e një rëndësie për banorët e këtyre 2 fshatrave, sepse ata nuk do të kenë më pengesa qarkullimi me automjetet e tyre.

Sipas nënkryetarit Nura, këso projektesh kanë nisur të realizohen edhe në fshatrat Likofc – Rezallë- Marinë-Kryshec, Klinë e Poshtme- Prekaz dhe Prekaz – Mikushnicë –Gofe,që janë në prioritet të Komunës,por për realizimin e tyre është kërkuar edhe mbështetja e Ministrisë së Infrastrukturës. Nga ana tjetër, banorët e fshatit Palac janë shprehur të kënaqur me ndërtimin e këtyre dy rrugëve, të degëzuara në dy drejtime, sepse ata kishin vështirësi qarkullimi, ngase rrugët ishin me gropa e me baltë.

“Realizimin e këtij projekti e kemi kërkuar moti, por Komuna gjeti mundësi tashti ta realizojë për shkak të telasheve buxhetore. Ishim në hall për lëvizje sidomos nxënësit deri në shkollën e fshatit”, shprehet Sadri Hoti, banor fshati. Edhe rruga që lidh banorët e dy fshatrave më të skajshme të Skënderajt, Abrinë me Murgën, është e një rëndësie të madhe për banorët.

“Për të lëvizur nga një fshat në tjetrin, por edhe për të qarkulluar në drejtim të Klinës e Skënderajt, duhej shkuar disa kilometra rrotull deri në Likoc,e pastaj në Murgë. Tashti rruga e re do të mundësojë lidhje shumë të shkurtër për banorët e dy fshatrave”, tregon Zeqir Gaxhiqi, banor i Murgës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...