Published On: 8 Maj, 2016

Veseli qytetarëve: Jeni lodhur nga politika, por duhet të vazhdoni të merreni me politikë

Në fjalimin e tij para simpatizantëve të PDK-së, një ditë pas zgjedhjes si kryetar, Kadri Veseli, ka thënë se qytetarët janë lodhur nga politika, por duhet të vazhdojnë të merren me politikë. Dhe për këtë, ai ka thënë se ka arsye të forta.
“Dua të ju drejtohem qytetarëve që thonë se janë lodhur nga politika, disa prej të cilëve mund të jenë edhe në këtë sallë. Unë ju kuptoj shumë mirë juve! Nuk ke sesi të mos lodhesh nga një politikë që mbështetet tek përbaltjet dhe gjuha e urrejtjes mes nesh, tek debati shterp, tek mbajtja peng e vendit prej agjendave të padobishme të hakmarrjes. Kjo nuk i duhet Kosovës! Ky është një qark vicioz, që garanton vetëm varfëri, papunësi, izolim dhe prapambetje. Ne duhet të dalim prej tij, nëpërmjet një politike vizionare. Një nga mendimtarët më të mëdhenj, Edmund Bërk, ka thënë: Krejt çka duhet për të triumfuar e keqja është që njerëzit e mirë të mos bëjnë asgjë. E pra ju njerëzit e mirë të Kosovës, mos hiqni dorë nga politika. Mos e lini politikën në duart e njerëzve jo të mirë. Mos hiqni dorë nga ëndrra juaj për të ardhmen. Mos ju dorëzoni dëshpërimit, mos u largoni nga atdheu”, ka thënë Veseli.


Veseli qytetarëve: Mos u largoni nga atdheu, mos ju dorëzoni dëshpërimit

Derisa ka përmendur prioritet që duhet te ketë vendi, kreu i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se lufta ndaj korrupsionit duhet të jetë angazhim i secilit që ka përgjegjësi publike. “A do rrimë duarkryq që ta lëmë korrupsionin që të na pengojë të ardhmen e fëmijëve tanë? Ne kemi obligim të çrrënjosim nga administrata jonë publike mentalitetin e ryshfetit dhe favoreve të paligjshme. Do të angazhohemi për forcimin e shtetit ligjor, për konsolidimin e prokurorisë dhe gjyqësorit për të rritur efikasitetin, integritetin, profesionalizmin dhe pavarësinë e sistemit të drejtësisë. Do të investojmë në ngritjen e kulturës tonë juridike, që të rrisim vetëdijen qytetare, sensin e përgjegjësisë individuale, vigjilencën dhe guximin për të denoncuar çdo rast korruptiv. Ne do t’i japim fund pasigurive ligjore, dhe pengesave burokratike, që demotivojnë njerëzit e punës dhe të biznesit të ligjshëm. Nuk do të kemi asnjë tolerancë ndaj abuzimit me postet publike dhe ndaj korrupsionit”, ka thënë Veseli para të pranishmëve në Konventën e PDK-së.

Veseli: Nuk e kemi fituar luftën që të humbim paqen

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se ne kemi një popull punëtor, një rini gjithë energji, një tokë të begatë dhe shpirt ndërmarrësie.

“Është detyra jonë që gjithë ky potencial të çlirohet dhe shndërrohet si uragan i  zhvillimit! Këtë e presin qytetarët nga ne, nga Partia Demokratike e Kosovës”, ka thënë Kadri Veseli, kreu i PDK-së, në fjalimin e tij para të pranishmëve në ditën e dytë të konventës së PDK-së.

“Sa herë që vendi ynë ndodhet në udhëkryq, populli e kthen kokën nga ne! Unë jam këtu për t’ju thënë, se nuk kemi fituar luftën që sot të humbim paqen. Ka shumë probleme që mundojnë jetën e qytetarëve tanë, e që kërkojnë përgjigje nga ne. Unë do përpiqem, sa të mundem, që të gjej zgjidhjen më të mirë dhe më konkrete për brengat e qytetarëve tanë.

“Ndoshta disa përgjigje të mia mund të mos jenë aq efikase sa shpresoj, por ju siguroj se nuk do ndalem së kërkuari rrugën e duhur, që sjell zhvillimin dhe mirëqenien e qytetarëve”, ka thënë ai.

Veselit: Mos e harroni, rrënjët e PDK’së janë në luftën e UÇK’së

Kryetari i ri i PDK-së, Kadri Veseli, në fjalimin e tij para simpatizantëve të PDK’së, në vazhdimin e Konventës Zgjedhore, ka bërë një përshkrim të gjenezës së partisë.

Veseli ka thënë se PDK është organizata politike që e ka luajtur rolin vendimtar në të gjitha proceset historike të dy dekadave të fundit.

“Partia Demokratike e Kosovës ka qenë forca shtytëse e çlirimit, pavarësisë dhe shtet-ndërtimit. Parti, e cila më së miri u ka dhënë përgjigje kërkesave dhe nevojave historike të vendit tonë”, ka shtuar Veseli.

Ai ka thënë se PDK ka kaluar nëpër rrugë të vështirë, me plot mund e sakrifica të të gjithë qytetarëve të Kosovës.

Veseli ka shprehur respekt të veçantë për luftëtarët e lirisë që në kohët më të vështira i dolën Zot atdheut, për invalidët e luftës, ish të burgosurit politikë, familjet e dëshmorëve, familjet e të pagjeturve dhe martirëve, si dhe të gjithë ata që sot e kësaj dite bartin plagët e luftës për liri.

“Kjo luftë ishte gjeneza e Partisë Demokratike të Kosovës, dhe këtë ne nuk duhet ta harrojmë kurrë! Në këtë rrugëtim të mundimshëm dhe heroik, meritat e veçanta i takojnë themeluesit të Partisë Demokratike të Kosovës, ish kryetarit të saj, Hashim Thaçit”, ka thënë Veseli.

Për Veselin, PDK dhe Konventën kanë folur edhe Memli Krasniqi e Justina Pula. Të dy kanë lavdëruar Veselin dhe procesin zgjedhor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...