Published On: 11 Qershor, 2016

Veseli: Liberalizimi në fund të vitit (Video)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i cili aktualisht gjendet në një vizitë zyrtare në Bullgari, tha se pas Vetëvendosjes pret që punës së rregullt të Kuvendit të Kosovës t’i kthehen edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, si dhe Nisma për Kosovën.

Ai tha se pozita dhe opozita duhet të kenë një komunikim normal. Madje kërkoi edhe mirëkuptimin e opozitës, siç tha ai, për ta kaluar sfidën e demarkacionit në mënyrë që t’i hapet rrugë liberalizimit të vizave.

“E përgëzoj ardhjen e Vetëvendosjes në Kuvend. Pres shumë shpejt që edhe AAK dhe NISMA për Kosovën t’i kthehen Kuvendit”, tha Veseli në një intervistë dhënë transmetuesit publik.

Ndërsa, paralajmërimeve se liberalizimi i vizave për Kosovën mund të shtyhet, Veseli iu përgjigj me po të njëjtat fjalë të autoriteteve të Bashkimit Evropian, se liberalizimi do të ndodh në fund të vitit.

Por, sipas Veselit, ajo që i duhet Kosovës është zhvillimi ekonomik në mënyrë që qytetarët t’i kënaqen vendit të tyre.

“Jam i sigurt se liberalizimi do të bëhet në fundin e këtij viti. Rinia dhe tregtarët do të lëvizin lirshëm. Ajo çka na duhet është zhvillimi ekonomik. Do të kënaqemi me vendin tonë dhe me identitetin tonë. Do të dalim jashtë për nevoja akademike dhe biznesore”, tha kryetari i Kuvendit

K. Veseli

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...