Published On: 4 Qershor, 2016

Vendoset Shtatorja e Nënë Terezës në qytetin Pfaffenhofen në Gjermani

  • Shtatorja e Nënë Terezës që do të vendoset në Pfaffenhofen të Gjermanisë, pran saj gazetari Maxhun Smajli

    Mother-Teresa-greatest-saint
    Vlerat shqiptare senzibilizojnë Gjermaninë

  • Xhevat Rexhaj

Në bisedë me Kryetarin e Sh.K. Sali Çekaj, veprimtarin e njohur dhe gazetar i çmuar Osman Ferizi rreth vënies së Bustit të të Madhës Nana Terezë në Pfaffenhofen, njeriu e kupton se sa shumë shqiptarët e duan vlerën e kombit tonë dhe mbarë njerëzimit Nanën Terezë.
Z. Ferizi thotë: SH.K. “Sali Çekaj” kishte bërë kërkesë për shtatore pranë Këshillit të kishës Katolike të qytetit me 04.07.2012, kurse vendimi dhe pëlqimi nga Kisha është marrë me dt.16.06.2014, pas njoftimit me këtë vendim isha në Tiranë ku i takova disa nga skulptorët që nga Montaz Dhrami e disa të tjerë, pastaj kam komunikuar me Don Lushin dhe më preferoi skulptorin nga Mitrovica z.Miftar Istrefi, me të cilin jemi dakorduar për shumën prej 21.000 euro, mjetet materiale janë mbledhur nga bashkatdhetarët nga Gjermania, CH, të gjithë njerëz të vullnetit të mirë, transporti është bërë gratis nga RAMA Transport. Në inaugurimin e kësaj shtatore, në këtë ngjarje me vlera humane dhe kombëtare do të marrin pjesë e personalitete nga Kisha Katolike e Kosovës Ipeshkvë Dodë Gjergji, përfaqësuesi i Kishës Ortodokse i Shqipërisë At Nikolla Marku, Babagjyshi botëror i Bektashinjve Edmond Brahimaj dhe Imami i Kosovës Xhevat Kryeziu dhe Dr.Zymer Neziri, poashtu edhe Flamur Gashi -nga Presidenca e Shqipërisë, Ambasador i Republikës së Kosovës në Berlin z.Skender Xhakaliu, veprimtare, Shoqata, personalitete të kulturës dhe sportit, TVSH, RTK dhe TVIN-nga Ingolstadt. Kjo ngjarje fillon nga ora 10.00 dhe përfundon rreth ora 12.00, ndërsa pjesa e dytë që do të mbahet në qendër të qytetit është nga ora 17.30 që njihet si “NATA SHQIPTARE” janë grup dhe shoqata Kulturo-Artistike, pastaj këngëtarët Kol Oroshi dhe Astrit Mulaj dhe këngëtarja e mirënjohur EDA ZARI. Do të përegatisin familjet shqiptare ushqime tradicionale, skarë dhe gjëra tjera.
Ngjarje të tilla lanë gjurmë historie, ngase për mote mbesin të shenjta këso përkujtimesh, shkurt e trup asht gëzim që shumica shqiptare e dinë se ku dhe kush ishin rrënjët shqiptare.

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...