Published On: 18 Qershor, 2016

Vendoset shtatorja e Nënë Terezës në Munich (Foto)

Statuja e Nënë Terezës nga sot është pjesë e qytetit të Munichut.

Nënë Tereza e derdhur në bronz nga artisti shqiptar Miftar Istrefi i njohur si “Tali” është përuruar sot në katedralen Johannes Baptist Pfaffenhofen në Munchen, Gjermani.

Artisti është shprehur se ndihet shumë krenar që është autor i kësaj vepre, që është një nga figurat e shenjta dhe është vlerë për kombin shqiptar dhe mbarë njerëzimin, raporton Koha.net.

“Ndjehem krenar që pata fatin të jam autor i kësaj figure të shenjtë, që është vlerë për kombin shqiptar dhe mbarë njerëzimin”, ka thënë Tali.

Në përurimin e Nënë Terezës në Munich kanë qenë prezent edhe prirësit fetar të kombit shqiptar, të cilët treguan respektin për figurën e Nënë Terezës.

Kjo nuk është vepra e vetme e Talit me figurën e Nënë Terezës që vendoset në një qytet jashtë trojeve shqiptare.

Më 13 shtator një bust i saj, i punuar nga Tali, ishte vendosur në Toronto, Kanada.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mustafe Shabani thotë:

  I lumte shoqates Sali Qekaj dhe kryetarit te saje per kete veper jetesore,e cila do stolis qytetin gjerman deri ne perjetesi.
  Mua me qudite nje fakt tjeter: A ka popull me kontraverze se sa ne ????
  Derisa shoqata Sali Qekaj me Kryetarin e saje Osman Ferizi​t arrin te zbuloj shtatoren e Nene Tereza​ ne Pfafenhofen ,duke kryer projektin me me rendesi te vitit nder shqiptar,Serbia permese serbeve te veriut te ekstremizuar ne skajshmeri me fajin e qeveritareve tane,vejne gurthemele per lagje etnike ne njeren ane duke sjellur kolone te Kninit,e poashtu ne anen tjeter edhe duke ven gurthemelin e Car Lazarit i cili per fat te keq edhe defakto po e realizon ndarjene perfundimtate te Kosoves ne baza etnike sipas teorise shovene te regjimit barbar te Milloshit i cili ne esence ishte apartheid i kulluar
  Duke analizuar keto lirisht mund te themi qe shqiptaret si individ ne njeren ane jan me te talentuarit ne Europe,pore edhe n anen tjeter me te prapambeturit si komb .
  Ne edhe historikisht kemi ndihmuar ne krijimin e shteteve tjera,derisa ne nuk dijne te krijojne dhe mbajme shtetin e tone, te cilit me mund dije dhe me pune te mirefillet ekipore i kishte vu themelet Dr.Ibrahim Rugova duke u finalizuar ky projekt jetesor per shqiptaret nga DrFatmir Sejdiu​ ,dhe duke u rrenuar ne keto gjashte vitet e fundit nga te tjere,dhe kjo rrethane pashmangshem na sjell tek tempulli i qeshtjese kombetare Faik Konica​ ,qe armiku me i madh i shqiptarit eshte vete shqiptari .

  Shqiptar ku je tjeterkund perpos jasht atdheut????

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...