Published On: 11 Gusht, 2016

Vendoseni akullin në qafë për shëndetin tuaj

Vendi në qafë gjendet mes tejzave, konkretisht në zonën ku gjendet vrima ku bashkohen qafa me kokën.

Këtu gjenet pika, e cila në akupunkturën kineze quhet Feng Fu ose streha e erës.

Metoda

Shtrihuni në bark dhe e vendosni një kokërr akulli në pikën Feng Fy dhe e mbani për 20 minuta. Akulli mund të mbështillet me fashë ose ndonjë leckë.
Bëjeni këtë rregullisht, me pauza prej 2-3 ditësh, në mëngjes para kafjallit dhe në mbrëmje, para se të flini.

Ftohja nuk është e mundur me këtë procedurë. Në fillim mund ta keni ndjenjën e ftohjes, por pas 30-40 sekondave do të ndjeni ngrohtësi në pikën e veprimit.

Gjatë ditëve të para do ta keni ndjenjën e euforisë, për shkak të rrjedhjes së endorfinës në qarkullim të gjakut, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Rezultatet:

-Përmirësohet gjumi
-Kthehet humori i mirë dhe vitaliteti
-Përmirësohet funksionimi i sistemit të tretjes
-Largon dhimbjen e kokës, dhëmbit dhe dhimbjet në nyja

Ndihmon edhe në rastet e sëmundjeve të organeve të frymëmarrjes, sistemit kardiovaskular, ato neurologjike me ndryshime degjeneruese në kurriz, në çrregullimet e gjëndrës tiroide, në rast të artritit, tensionit të lartë dhe të ulët, astmës, stresit, lodhjes, depresionit dhe pagjumësisë.

Shmangeni metodën nëse jeni shtatzënë, keni ‘pacemaker’, epilepsi dhe skizofreni. /Telegrafi/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...