Published On: 15 Mars, 2016

Vendimi i komunës: Kush nuk aplikon për legalizim, iu rrënohen objektet

  • Vetëm 400 persona kanë aplikuar në Komunën e Prishtinës për të legalizuar objektet pa leje nga 46 mijë sa janë të tilla në Prishtinë.

Afati i aplikimit për legalizim ka qenë nga shtatori i 2015 dhe përfundon nesër me 16 mars, njofton Klan Kosova.

Heroina Maloku nga Drejtoria e Urbanizmit në komunë e Prishtinës ka thënë se para fazës  së aplikimit ka qenë ajo e regjistrimit ku janë regjistruar 90% e atyre që kanë objekte pa leje, por kjo nuk ka ndodhë më pas në fazën e aplikimit për legalizim.

“Neglizhenca e tyre ka bërë që ata të mos aplikojnë për leje në komunën e Prishtinës”, ka thënë Maloku.

“Për të gjithë ata që nuk aplikojnë do të aplikohet udhëzimi administrativ i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë e cili parasheh rrënimin e të gjitha objekteve që nuk kanë aplikuar për legalizim”.

“Kjo nuk dihet kur do të ndodh, vendimin e merr ministri”.

Procesi i legalizimit ka qenë në gjithë Kosovën, ndërsa në vend janë rreth 350 mijë objekte të ndërtuara pa leje./klankosova

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Rrxoi edhe kishat me xhamija thotë:

    Edhe kishat edhe xhamijat nuk jane legale dhe skan leje ….rxxoi nguxofsh ose nmufsh.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...