Published On: 5 Gusht, 2016

Vendi ku gratë i presin flokët një herë në jetë

Nëse keni menduar se Rapunzel ekziston vetëm në përralla, atëherë duhet të njihni gratë e Huangluo, fshat në jugperëndim të Kinës.

Femrat anëtare të grupit etnik në provincën kineze të Guangxi, i presin flokët vetëm një herë në jetën e tyre, zakonisht përpara se të martohen, raporton “People’s Daily Online”.

Janë rreth 60 gra në këtë komunitet me flokët të gjatë mbi 1 metër, ndërsa njëra prej tyre i ka mbi 2 metër të gjatë. Fshati Huangluo është shtëpia e etnisë Yao, e cila karakterizohet nga veshja ngjyrë e kuqe dhe flokë të gjatë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...