Published On: 12 Gusht, 2016
Bota |

Vendet turistike të Tajlandës, cak i sulmeve terroriste

Një seri shpërthimesh të koordinuara në Tajlandë, kanë pasur cak qytetet turistike, duke lënë katër të vdekur dhe shumë të lënduar, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Në resorin më të populluar në Tajlandë në Hua Hin, katër bomba kanë shpërthyer gjatë 24 orëve të fundit. Disa shpërthime kanë goditur të premten dhe ishullin Phuket.

Asnjë grup ende nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmet, por dyshimi ka rënë në kryengritësit separatistë.

Këto sulme ndodhën në prag të një vikendi të gjatë që e pret Tajlandën, për shkak të ditëlindjes së mbretëreshës.

BBC shkruan se nëse kryengritësit qëndrojnë prapa sulmit, kjo do të shënonte një ndryshim të rëndësishëm në vend, pasi që konflikti 12 vjeçar në mes kryengritësve separatistë dhe qeverisë ka vrarë më shumë se 6000 njerëz, por kurrë s’i ka pasur për target turistët.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...