Published On: 22 Mars, 2016

Vëllezërit e Ipeshkvit Gjergji fitojnë tenderin e Katedrales në Prishtinë

 • Katedralja në Prishtinë mbetet njëri nga projektet më të rëndësishme të Ipeshkvisë në Kosovë. Gazeta merr vesh që punët ndërtimore në Katedrale po i kryejnë familja e ngushtë e Ipeshkvit Gjergji, kompania Torre.

Visar Duriqi

As udhëheqësit e Kishës Katolike në Prishtinë duket se nuk i kanë rezistuar tundimit që t’i shpërblejnë familjen e tyre të ngushtë me punë ndërtimore.

Gazeta Express merr vesh që familja e ngushtë e Ipeshkvit Dodë Gjergji po merren me kryerjen e punëve në Katedrale, që kushtojnë qindra mijëra euro.

“Kompania ‘Torre’ ka kryer lyerjen e objektit brenda në Katedralen e Prishtinës është në pronësi të familjarëve të Ipeshkvit Dodë Gjergji”, thotë një burim i Gazetës.

Pronari i kompanisë “Torre”, Gazmend Gjergji, i kontaktuar nga Gazeta Express, nuk e ka mohuar që është djali i vëllait të Ipeshkvit Dodë Gjergji, por as nuk ka sqaruar rrethanat e përfitimit të privilegjit për të punuar si punëkryes në Katedralen “Nëna Terezë” në Prishtinë.

Ai ka thënë se do të sqarohet më vonë.

Edhe drejtuesit e Ipeshkvisë së Kosovës, të kontaktuar nga Express, nuk e kanë mohuar që punëkryesit në Katedralen në Prishtinë janë të afërm të Ipeshkvit Dodë Gjergji, por edhe ata sikurse pronari i kompanisë “Torre” kanë kërkuar kohë.

“Jemi në kohën e përgatitjeve për festën e Pashkëve dhe nuk do të jetë e mundur të përgjigjemi”, thuhet në përgjigjen e Ipeshkvisë për Express.

Kompania “Torre” ka publikuar në faqen e tyre në Facebook që Katedralja në Prishtinë është kryevepra e punëve të kësaj kompanie dhe kanë publikuar fotografi nga procesi i kryerjes së këtyre punimeve, vitin që lamë pas.

Express merr vesh se ndërtimi i Katedrales në Prishtinë, pos që është zgjatur përtej pritjeve fillestare, është një barrë edhe për familjet e krishtera në Kosovë.

Ato janë të obliguara nga Ipeshkvia që të paguajnë për ndërtime e katedrales edhe nga 100 euro në vit, por kjo nuk është vlerë fikse pasi që varet statusi financiar i familjeve.

Të krishterët paguajnë edhe taksën “haku i kishës” që është po ashtu taksë vjetore që po ashtu varet prej gjendjes ekonomike të familjeve.
Katedralja “Nëna Tereza” ka filluar të ndërtohet në vitin 2005 dhe që nga ajo kohë ende është në ndërtim e sipër, derisa salla e madhe e saj është vënë në përdorim për kremte të ndryshme të organizuara nga Ipeshkvia e Kosovës, përfshirë edhe meshat e Krishtlindjeve.

Nuk dihet në publik ende vlera financiare e investimeve në këtë projekt, derisa për të janë dhënë donacione edhe nga jashtë vendit. Para kompanisë “Torre” punime në këtë objekt gjigant në qendër të kryeqytetit  kishte kryer edhe ndërmarrja “Vëllezërit Dodaj”.

Deri më tash janë investuar shifra të mëdha të hollash, por që nuk ka pasur ndonjë transparencë të madhe rreth kësaj çështje. Nuk dihet saktësisht se sa janë investuar dhe sa do të investohen. Ajo që dihet është se në Shtete të Bashkuara të Amerikës janë dhënë donacion miliona euro.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. shpend uka austri thotë:

  Pershendetje i ndeuari Zotri Visa Duriqi nje pyetje per ju sa keni dhene ndihme per Katdralen Nena Tereze??? dhe besoj nga njerezit kompetent do ju tregohet me 0001 cent gjith llogaria .por ndoshta per Kadedralen ne Sape te Shqiperise u ndertua po nga inicuesi Imzot Gjergji .Numer 3
  Vellezerit dhe motrat Shqipetare te qdo feje fale edhe vullnetit bemires te gjitheve miqeve tane ,me ndihmen e Zotit do ta ndertojme ndoshta edhe nje ne Qameri e keshtu ne Jezusin bashkohen edhe trojet tona Shenjteresha Nena Tereze eshte fytyra jone puna jone .Ju pershendesim Shpend Uka nga Austria

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Agimi thotë:

  Asgje tragjike nuk ka ndodhur pse familjare te Ipeshkvit punuakan aty. Ajo as eshte e vetmja firme e angazhuar ne ndertimin e katedrales. Ipeshkvia ka te shenuar cdo cente hyrjeje e daljeje,nderkaq qe Imzot Dode Gjergji as qe merret me keto gjera. Eshte ekoonomi i Ipeshkvise dhe ai mund te sqaroje cdo detaj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...