Published On: 17 Prill, 2016

Vëllezërit Avdimetaj – Kraft me Halit Nezajn drejt majave botërore

Dy boksierët, dy vëllezërit nga Kosova të njohur me nofkat, Toni Kraft dhe vëllau  i tij i Jems Kraft nuk quhen “Kraft”, por janë Safet dhe Musa Avdimetaj, nga prindërit të lindur në fshatin Strellc të Deçanit. Pseudonimin Kraft e kanë nga gjuha Gjermane që do të thotë FUQI.

Trajneri i tyre Alfred Segerer njeriu që ka krijuar boksierë të famshëm e madje me tituj botëror si p.sh.: Graciano Rocchigiani, etj, është shumë entuziast me punën e vëllezërve Kraft.

Vëllezërit Toni 23 dhe Jems Kraft 19 vjeçarë, të dytë posedojnë tituj botëror në versionin WBC Junior.

Mediat në Gjermani i fusin në rangun e Kliqkovëve të ardhshëm. Nga data 13.04.2016 ka filluar shpalimi i kontratave të Vëllezërve Kraft me Halit Nezajn. Haliti do të jetë këshilltar mediatik në gjuhën shqipe dhe asnjë intervistë nuk do të shpërndahet  tek asnjë gazetë apo portal në gjuhën shqipe pa autorizimin e Halit Nezajt,… kështu që s’do ketë më askush mundësi me spekuluar si më parë me emrin dhe karrierën e tyre.

Vëllezërit Kraft jetojnë në Ëaldkraiburg të Gjermanisë. Sefat Avdimetaj (Toni Kraft) ka 8 meçe 8 fitore, kurse Musa Avdimetaj (James Kraft) ka 8 meçe, 8 fitore, 6 prej tyre me KO. Sipas analizave botërore si dhe disa shqiptarë që kanë njohuri dhe eksperiencë me këtë sport, do të jemi shumë afër realizimit të ëndrrës që boksierët shqiptarë të ngjiten në majat e boksit botëror, me çka, na bënë të mburremi të gjithëve me suksesin e tij.

Njëri ndër njerëzit më të përkushtuar në karrierën e vëllezërve Kraft, pa dyshim është  këshilltari, dizajneri dhe menaxheri në marketing Halit Nezaj (Dj-Lita) nga Gjermania, të cilit asnjëherë nuk i shtirret energjia për punë të palodhshme.

Sikur t’i kisha 1 milion eurot e shpenzuara për inaugurimin e Thaçit president të Kosovës, para këto të shpenzuara pa asnjë nevojë, me siguri më lehtë do t’i arrija majat e suksesit me djelmoshat tanë, thotë menaxheri Halit Nezaj, për të shtuar tutje…boksi është profesion i vështirë, kërkon shumë punë, përgatitje të gjatë fizike, mund dhe sfida të panumërta, pa anashkaluar as ato materiale.

Mungesa e mbështetjes institucionale dhe mungesa e publicitetit nga ana e mediumeve publike të sukseseve të kolosëve të ringut europian dhe botëror, e vërtetojnë qasjen e gabuar të shtetit ndaj qytetarëve të tyre. G. SH. (SHQIPTARI.EU)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...