Published On: 19 Prill, 2016

Vëllai im po kalbet në burgjet maqedonase, Ali Ahmeti na mashtroi

Familja Qerimi nga fshati Opajë të Kumanovës kërkon ndihmën nga Tirana dhe Prishtina zyrtare, lidhur me dënimin e padrejtë me burgim të përjetshëm të vëllait të tyre Rexhail Qerimi.

Jetulla Qerimi, vëllai i të burgosurit të fjalë thotë për agjencinë e lajmeve INA se, se ndihma e tyre kërkohet në shtetet amë, për shkak të mungesës së interesimit dhe ndikimit të qeveritarëve dhe partive shqiptare në Maqedoni.

Lidhur me këtë rastë revolta e tij më e madhe shprehet ndaj liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, i cili vite më parë i ka premtuar se do ta zbardh këtë rastë, dhe nuk ka ndërrmar asgjë.

“Ali Ahmeti gjatë një vizite në Likovë, ku po bëhej inaugurimi i një shkolle më premtoi se do ta zbardh këtë rastë. Ai më tha: Sot është e premte, të hënën do të mblidhet një komision për ta trajtuar burgosjen pa fakte të Rexhailit. Të pranishëm në dhomë ishin edhe Fazli Veliu, Sadulla Duraku dhe shumë përfaqësues tjerë të BDI-së. Ahmeti më gënjeu në sy, ai kurr nuk ndërrmori asgjë për zbardhjen e këtij rasti”, shprehet Jetullai për agjencinë e lajmeve INA.

DOC1

Ai rrëfen edhe takimin me Musa Xhaferrin, dhe me shumë deputetë tjerë të BDI-së të cilët e kanë gënjyer sa ka mundur, duke i kërkuar që në prag të zgjedhjeve të mos i dëmtoj familja e tij, me akuzat për montimin e vëllaut.

Tregon edhe letrën që i ka dërguar zëvendës kryetares së Parlamentit, Suzana Saliu dhe nuk ka marr kurr përgjigje.

DOC 3

“Pa fije turpi më kanë gënjyer. Disa e kanë pranuar se nuk i pyet fare Nikolla Gruevski për këto cështje. Unë habitem pse rrinë në kolltuqe nuk kanë forcë dhe dije për ti përfaqësuar shqiptarët. E dhe sa ministra duhet të zëvendësohet për tu zbardhur një rast i vetëm i shqiptarëve të pa fajshëm që po dergjen burgjeve të Maqedonisë”, thekon familjari i të burgosurit. (INA)

http://ina-online.net/deshmi-tronditese-si-u-montua-ish-pjesetari-i-u-ck-se-rexhail-qerimi-si-e-genjyen-familjen-ali-ahmeti-dhe-xhaferri-dokumente/

http://ina-online.net/deshmi-tronditese-si-u-montua-ish-pjesetari-i-u-ck-se-rexhail-qerimi-si-e-genjyen-familjen-ali-ahmeti-dhe-xhaferri-dokumente/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...