Published On: 3 Shtator, 2016

Veliu: Qeveria e Kosovës nuk i’u bind vullnetit të popullit, por urdhërave të Beogradit!

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar z. Tahir Veliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka bërë thirrje për tërheqjen e projektligjit për demarkacion me Malin e Zi, ndërsa shtyrjen e ratifikimit të marrëveshjes e ka vlerësuar si shtyrje taktike si pasojë e nënshtrimit të Qeverisë së Kosovës karrshi presionit të Beogradit zyrtar. Ja postimi i plotë: Sot, Qeveria e Republikës së Kosovës përfundimisht është dashur t’i thotë JO demarkacionit në formatin aktual, por me urdhër nga Beogradi u bë shtyrja e ratifikimit të marrëveshjes. Tërheqja nga rendi i ditës i Projektligjit për ratifikimit e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi ka ndodhur për shkak të ndikimit të Beogradit zyrtar, i cili urdhëroj deputetët e Listës Serbe të mos marrin pjesë dhe në mungesë të votave të mjaftueshme, Qeveria e Kosovës i’u nënshtrua presionit serb, por kurrsesi nuk u dorëzua nga presioni i popullit shqiptar. Kjo shtyrje, ishte taktike por në opinion vazhdon të paraqitet si tërheqje me qëllim manipulimi. Shtyrja e Ligjit për demarkacionin me Malin e Zi tregon qartë për fuqinë e Beogradit zyrtar ndaj Republikës së Kosovës.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. ferx thotë:

  …kurse presioni i Beogradit zyrtar eshte duke shkuar ne disa drejtime z.Veli.Dite me pare, zyrtaret serb, Vuciq dhe Dacic ftohen urgjentisht ne Bruksel bashke me autoritetet kroate me qellim qe keto dy shtete ti ulin tensionet mese vete te shkaktuara gjate gjithe muajit te fundit e qe kane te bejne me akuzat serbe per perhapjen e disponimit antiserb ne Kroaci , afirmimin e ideoligjise ustashe te ish liderit Ante Paveliq dhe kardinalit te dikurshem kroat , Allozije Stepinac por , edhe per referendumin e RS i cili do te mbahet ne Banja Lluka per shkeputjen e entitetit srrb nga B dhe H e qe sipas autoriteteve te shtetit serb, Serbija gjoja do te kete pozicion neutral por , nuke thuhet se Serbia a do ti pranoje publikusht ose refuzoje rezulltatet e ketij referendumi te RS.
  Serbia gjithmone pra , edhe ne kohen e ish Jugosllavise ka patur probleme me kroatet sepse , Kroacia gjithmone ka qene arre e forte per gjitha regjimet e Beogradit ne vazhdimesi e ne vecanti sot kur Kroacia eshte antare e barabart e BE dhe autoritetet kroate nuke jane shqiptar te shantazhueshem te Kosoves.
  Kroacia me force kerkon nga regjimi i Beogradit qe Serbia ta tregoje listen e kroateve te vrare dhe vendet e varrezave masive ne teritorin e shtetit serb por edhe emrat e kryesve te ketyre krimeve monstruoze ne te kunderten , Kroacia zyrtare nuk do ta ratifikoje ne parlament hapjen e kapitujve 23 e 24 e qe kane te bejne me pranimi e Serbise ne BE.
  Srbia edhe me perkrahjen e birokrateve europian ka nji rrahje supesh dhe pretendon ta marre primatin dhe bajrakun e sigurise per Ballkanin edhe pse ishte shkaktare e luftrave te tmerrshme ne Kroaci , B e H dhe Kosove por , ja qe i ka hasur sharra ne gozhde me Kroacine e cila per asnji qmim nuk do te leshoje pe per asnji mm.sepse , Kriacia ka ekspert te nivelit botror per ti mbrojtur interesat e saje edhe per ta penguar Serbine qe fillimisht pa u ndeshkuar e adpak , te behet lidere e Ballkanit ashtu si ishte ne shkll. e 20-te dhe qe pasojat e te qenit lidere e Ballkanit po i vuajne edhe sot popujt qe jetuan ne ate krijese artificiale qe quhej Jugosllavi.Kroacia ne fillim vitet e 70-ta, ne kohen e Levizjes Masive Kroate ( MasPok) i kishe aleat natyror shqiptaret e Kosoves

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...