Published On: 13 Maj, 2016

Veliaj vihet në hetim nga Prokuroria, kanosi gjyqtarët gjatë protestës

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për protestën që kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj zhvilloi më 11 Maj para Gjykatës të Apelit Administrativ.

Burime nga organi i akuzës thanë për Gazetën Express, se procedimi ka nisur kryesisht pas pamjeve të transmetuara në media. Ndaj Bashkisë së Tiranës e cila organizoi protestën janë ngritur dy akuza, ajo e “Organizimit dhe pjesëmarrjes në grumbullime dhe manifestime të paligjshme”, si dhe “kanosja e gjyqtarit”.

Po ashtu, mësohet se prokuroria e Tiranës ka kërkuar edhe sekuestrimin e pamjeve filmike të protestës të transmetuara në disa televizione shqiptare, të cilat do të shërbejnë si provë në këtë hetim të nisur, raporton Express.

Referuar akuzës së “Organizimit dhe pjesëmarrjes në grumbullime dhe manifestime të paligjshme”, burime nga Policia e Tiranës thanë për Express se për protestën në fjalë, bashkia e Tiranës ishte pajisur me leje nga Policia.

Protesta si rrallë herë u drejtua nga vetë kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj i cili kërkonte dorëheqjen e trupit gjykues që ishin caktuar për çështjen e lejes dhënë kompanisë “Gener 2” për ndërtimin e një pallati 17-katësh pranë digës së Liqenit Artificial në Tiranë. Sipas Veliajt njëri nga anëtarët e trupës gjykuese ka konflikt interesi pasi ka lidhje me ndërtuesit.

Protestës ju bashkuan edhe deputetë të Partisë Socialiste dhe nëpunës të Bashkisë së Tiranës, ndërsa reagimet që e pasuan ishin të shumta. Reagimi më i fortë ishte ai i presidentit Bujar Nishani dhe Konferencës Gjyqësore Kombëtare të cilat e vlerësuan protestën si presion ndaj gjykatës.

Ndërkohë mazhoranca dhe kryeministri Edi Rama e kanë mbështetur këtë protestë. /Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...