Published On: 12 Prill, 2016

Vejusha e zezë kishte marrë masat për mbretërimin e klanit të saj

  • Nipi i diktatorit ndodhet në burg si kapo i mafies së drogës për “faj” të zellit të policisë gjermane, se po të qe për këta tanët… Shkurt, vdiq diktatori 31 vite më parë, por njerëzit e tij vazhduan të jenë dhe janë në pushtet.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/milaim-zeka-per-hater-te-selimit-sheshelin-me-pas-mujte-diqysh-me-marre-e-me-pru-ne-abri/

http://www.shqiptari.eu/diktatori-enver-hoxha-hero-kombetar-i-serbise/

Maks Rakipaj

 

Si sot, 31 vite më parë. 11 prill 2016 …Kur u shpall vdekja e diktatorit kriminel pata disa muaj që isha liruar nga burgu. Kam shkruar për këtë edhe në librin tim me kujtime “Gjallë pas mbytjes së anijes”. Mes të tjerash kujtoj shokun e ngushtë të Spaçit, të paharruarin Zydi Morava, që me të marrë lajmin e gëzuar më erdhi në shtëpi …dolëm dhe festuam bashkë ditën e shënuar. TV shtetëror jepte muzikë të mrekullueshme funebre rekuieme të Mozartit sidomos, që atë ditë më tingëllonin si këngë hareje. Më shpifej vetëm kur shikoja popullin skllav, popullin dele që qyrravitej, jargavitej e qante për kasapin e vet. Sot njerëzit qeshin kur shohin nëpër rrjetet sociale koreano veriorët si sillen në vdekjen e Kim-it të radhës. Patëm shumë shpresa se me vdekjen e tij do të kishte ndryshime. Nuk ndryshoi gjë. Vejusha e zezë i pat marrë masat që mbretërimi i klanit të saj të vazhdonte pa andralla. Si vazhdon edhe sot. Edhe sot kur na gënjen mendja me atë që quhet dekriminalizim. Që do të kryhet nga “ata”, që janë, si kanë qënë në pushtet, prej nëntorit ’44 e këtej. Në një fjalor anglisht-anglisht gjeta në ato vite përkufizimin e fjalës “Communism” që shkruante mes të tjerash “regjim komunist është ai sistem ku të gjitha pasuritë e atij vendi janë në duart e drejtuesve të lartë të regjimit komunist”. Nuk shkruante që kishin në dorë edhe jetën e secilit prej banorëve të vendit që e kishte për fat atë regjim. Sot ithtarët e diktatorit kujtojnë me mallëngjim “fitorjet” nën udhëheqjen e diktatorit, ndërtimet e shumta, pllanet pesëvjeçare dhe harrojnë se shumica e atyre ndërtimeve janë kryer nga puna e pa paguar e të burgosurve politikë. Dhe ai drejtim “largpamës” e katandisi Shqipërinë në vendin më të varfër në Evropë dhe në botë. Fshatarit iu mor gjithçka, deri edhe pulat. Tregu mbeti i zbrazët, as brekë nuk kishte. TV dhe frigoriferët merreshin me autorizim dhe për të blerë një TV a frigorifer duhej rroga e 7-8 muajve. Një politikë të tillë armiqësore kundër shqiptarëve nuk e pat bërë asnjë pushtues i huaj. Vendi u rrethua me tela me gjemba. Edhe pas “hapjes” së Ramis Alisë u vranë qindra djem në kufi. Vrasësit, ish oficerë të kufirit dhe oficerë të sigurimit të shtetit deri vonë kanë punuar në një ambasadë perëndimore. Ndoshta vazhdojnë ende. Vendi është shndërruar në një Kolumbi evropiane të drogës. Nipi i diktatorit ndodhet në burg si kapo i mafies së drogës për “faj” të zellit të policisë gjermane, se po të qe për këta tanët… Shkurt, vdiq diktatori 31 vite më parë, por njerëzit e tij vazhduan të jenë dhe janë në pushtet.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...