Published On: 5 Mars, 2016

Veç Serbia ka punuar kaq hapur dhe kaq kundër UÇK-së e kundër lirisë shqiptare

 • Ata ishin heronj, nuk ishin shenjtorë!

Kimete Berisha

E çka të bëjmë ne tash, si të jetojmë ne tani e tutje që e ‘zbuluam’ se heronjtë tanë paskan qenë njerëz normal, si ne, e s’paskan qenë shenjtorē.

Anëtarë të ‘shoqërisë civile’ dhe disa ‘gazetarë’ fatkqij shqiptarë vazhdimisht punuan dhe sakrifikuan për të mirën e Serbisë, e tash që janë plakur, po duan të çmenden, pse qe 18-të vjet nuk kanë gjetur qetësi në kërkim të thashethemeve dhe skandaleve midis komandantëve të UÇK-së.

Veç Serbia ka punuar kaq hapur dhe kaq kundër UÇK-së e kundër lirisë shqiptare, ani këta ‘gazetarë’ fatkqij, të cilët e shtyen aq larg kufirin e urrejtjes së tyre sa ‘guxuan’ dhe ‘e shpallën’ në ‘librat’ e tyre serbofile, UÇK-në organizatë paramilitare!

Mendja e tyre, kur të na e zbulojnë ndonjë fjalosje apo mosmarrëveshje ‘për pare e për armë’ midis komandantëve gjatë kohës së luftës, do të bëhet nami, se heeej, edhe komandantët paskan qenë njerëz, as ata s’paskan qenë të ‘shenjt’, si ne!

Heronjt nuk janë shenjtorë.
Normal që Komandandi e ngrit zërin, i bërtet ushtarit të tij, apo e udhëzon, e çorton apo e ndëshkon kur nuk është i kënaqur me punën tij.

Ani kush po çuditet pse në UÇK paskan ndodhur mosmarrëveshje ‘për luftë, për armë e për pare’ midis komandantëve!

Ju që për çdo ditë në shtëpitë tuaja i rrehni me shuplaka dhe me fjalë dhe i çortoni fëmijët, motrat, dhe gratë tuaja, pse kanë harru’ me ua kthy’ kusurin kur i keni çu me ble diçka!

Kush është njeri normal s’ka çka çuditet kur dëgjon se si ‘është e mundur’ paska ndodhur që Komandanti i UÇK-së gjatë luftës i ka bërtitur ‘një komandanti’ tjetër me të cilin s’ka qenë dakord apo që nuk i ka kry’ punët si duhet!
Pse qenka e çuditshme kjo gjë!

Ju që shumë po ‘çuditeni’ me komandantët ‘imperfect’ kur nervozoheni u thoni fëmijëve dhe nipave t’u fjalë që ngërthejnë në vete gjenocidin, siç janë ‘farë e flliqtë’ apo ‘ju hupt fara’!

Pastaj, e fshehni një meditje apo një honorar para familjarëve t’u, dhe ato pare i harxhoni në birra me shokë, ose tinëz i bleni një palë syze të shtrenjta dhe rreni se ua ka çu një shok prej France.

Apo disa nga gratë ‘e shoqnisë civile’ (anti UÇK), që tinëz burrave të tyre, me pare të buxhetit familjar e blejnë një kopje të sheshirit të mbretëreshës Elizabetë, në Angli, e i rrejnë burrat e tyre se si e morën dhuratë nga ‘a po të kujtohet ajo shoqja’!

Heronjtë s’janë shenjtorë.
Janë njerëz të jashtëzakonshëm që
bëjnë vepra konkrete, vepra të mëdha, janë aq krenar sa nuk pranojnë të nënshtrohen, atyre vdekja nuk u lë përshtypje.

Ndërsa shenjtortë jetojnë gjatë.
E shtyjnë jetën, e prekin një shekull, me fjalë të buta e të ëmbla, kurrë pa u kacafyt me askë, dhe këtë e bëjnë në lirinë që ua sollën heronjtë.
Pa heronjë nuk bën, pa shenjtorë bën.

Se, ti e gjen sa për ilaç ndonjë shenjtor që vdiq i ri, por nuk gjen shenjtor që u shpall i shenjtë nga shenjtorët.
Shenjtorët shpallen të shenjt nga mëkataret.

Shqiptarët kanë pritur që heronjtë e tyre të jenë në të njejtën kohë edhe shenjtorë, që as nuk hanë, as nuk pinë, as nuk lakmojnë pasuni e femra të bukura, altruistë që mjaftohen me kasolle të vjetra, shenjtorë që as nuk u vjen era kur bëhen pa la, as nuk bërtasin kur nervozohen, që as nuk shprehin pakënaqësi kur dëshpërohen, veç dinë të vdesin për ne që duam të jetojmë dhe të heshtin deri në vdekje.

Ai qē luftoi për liri, dhe që trupin e ka blozhdë nga plumbat, ai s’paska të drejtë të pasurohet e të lakmoj, sepse ai u dashka të jetë i shenjt, të refuzojë të mirat e kësa bote, të bëhet cinik si Diogjeni dhe të jetoj ‘jetë qeni’.

Heroi nuk është shenjtor.
Heroi lakmon lirinë, që do të thotë nuk është shenjtor, që jeton edhe pa lirinë e tokës, dhe mjaftohet me lirinë qiellore.

Heroi nuk është shenjtor që nuk lakmon asgjë, dhe se as edhe lirinë nuk e merr me dhunë.

Edhe shenjtori para se të shpallet shenjtor, lakmon, lakmon të bëhet shenjtor.

Më lehtë është të jesh i shenjtë sesa hero.
Sepse, heroizmi lyp vepër, lyp gjak, ndërsa shenjtëria lyp mrekulli, e mrekullia s’varet prej teje.

Plus që ne si etnomentalitet e përfytyrojmë të shenjtin si një njeri të qiellit e jo të tokës, si dikë që nuk kundërmon djersë; që nuk i vie era jashtëqitjeve të tij; dikë që nuk rrudhet as kur plaket; dikë që nuk ka nevojë për asgjë që ia ofron kjo tokë, as për dashurinë e njeriut, as për lirinë, sepse liria, dashuria dhe qielli është ai vetë.

Përfytyro Krishtin duke kundërmuar erë hudhre, apo duke lëshuar gazra një ditë pasi hëngri mish gjysmë të pjekur me gjak në ‘Darkën e fshehtë!
Shenjtori nuk do të duhej të hante mish.

Përfytyro profetin duke xhelozuar në Maria Magdalenën apo Judën duke lakmuar të dashurën e shokut të tij dhe një grusht flori.

Heroi nuk është shenjtor.
Është njeri i jashtëzakonshëm që me veprën e tij heroike i mbulon të gjitha ngjarjet e vogla të papërsosura të jetës së tij.

Nelson Mandela ishte hero, jo shenjtor.
Siç tha ‘njëri’, Mandela mendjen e kishte te fundi i konfliktit, por syrin e kishte te femrat e bukura që i kalonin pranë. Sepse, ka qenë njeri.
Prandaj, as njeriu jashtëzakonshëm nuk është i përsosur.
Pra, heroi nuk është shenjtor. Sepse njeriu nuk mund të jetë i përsosur.

P.S. Me një fjalë desha të them, UÇK është gjëja më e bukur që u ka ndodhur shqiptarëve!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Arsimi thotë:

  Bukur,shumë bukur! Ah, sikur ta lexonin edhe ata për të cilët qenka shkruar!.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Muharrem Kosumi thotë:

  Ju lumtë z.Kimete!Edhe unë kam një poezi të po kësaj tematike.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...