Published On: 18 Mars, 2016
Bota |

Vdes ish-Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Guido Westerwelle

Mediat gjermane raportojnë që ka vdekur ish-Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Guide Westerwelle.

Guido Westerwelle ishte për pesë vite me radhë Kryetar i Partisë Liberale të Gjermanisë (FDP) ndërsa në koalicion me CDU-CSU ai ishte Ministër i Jashtëm i Gjermanisë deri para dy vitesh në koalicionin me partinë e Angela Merkel.  Pas kësaj periudhe kohore ai u diagnostifikua me sëmundjen e Leukemisë. Përkundër tretmanit mjekësor duket që politikani karizmatik liberal nuk arriti të shërohet, raporton Gazeta Blic.

Ai u nda nga jeta sot paradite me 18 mars, në Köln të Gjermanisë.

Westerwelle ishte shtruar në Spitalin Universitar të Kölnit, pas komplikimeve që i solli sëmundja e leukemisë.

Gjatë periudhës sa ishte Ministër i Jashtëm Westerwelle ka qëndruar disa herë në Kosovë dhe është takuar me politikanë nga Prishtina qoftë në Ballkan ashtu edhe në Berlin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...