Published On: 31 Maj, 2016

Vdes heroi i shqiptarëve Rupert Neudeck, gjermani që me shpirt ndihmoi Kosovën

Themeluesi i Cap Anamur, i cili ishte involvuar në Kosovën e pas luftës për ta rindërtuar vendin, në baza humanitare, ka vdekur sot, njofton gazeta gjermane Die Welt.

Humanisti dhe gazetari, Rupert Neudeck, ka vdekur sot nga një sulm në zemër në moshën 77 vjeçare.
Rupert Neudeck është krijuesi i “Helmetave të Gjelbërta” dhe bashkëthemeluesi i “Cap Anamur”.

Neudeck ishte i angazhuar shumë për t’u ndihmuar refugjatëve. Për këtë ai ishte cilësuar një “ekstremist kur është fjala për bamirësi”.  Neudeck ka vdekur pas një operimi në zemër, pak kohë pasi ka festuar ditëlindjen.

Ai u bë i njohur në mbarë botën, pasi kishte shpëtuar mijëra refugjatë vietnamezë në detin kinez, të ashtuquajturit, “Njerëzit e varkave”.

Në bazë të disa të dhënave, Cap Anamur, me ndihma që kapin shumën mbi 58 milionë marka, gajtë operimit në Kosovë ka ndërtuar  5995 shtëpi. Kështu me ndihmën e kësaj organizate 78 fshatra janë bërë përsëri të banueshme.

“Cap Anamur” kur kishte njoftuar për mbylljen e aktiviteteve në Kosovë. Në korrik të vitit 2001, në Këln kishte njoftuar se ndër të tjera të tjera ishin ndërtuar 9 shkolla, një spital dhe katër shkolla profesionale.

Neudeck kishte kritikuar ashpër liderët kosovarë kur kosovarët po largoheshin masivisht drejt Perëndimit. “Shteti është në duart e politikanëve të papërgjegjshëm dhe djallëzisht të korruptuar, gjithmonë mendojnë për të mirën e tyre – dhe jo për qytetarët. Më shumë, politikanët janë nganjëherë thjesht kriminelë. Kështu kryetari i një qyteti të madh të Kosovës është i dënuar për kontrabandë. E megjithatë njeriu është ende në detyrë” kishte thënë ai.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Ragip Rugova thotë:

  Ky njeri ishte mik i vërtetë i yni. Viteve të fundit apelet e tij në na i bënte shprehnin një dozë zhgënjimi që ndiente me neve. Mik e ke atë që të kritikon dhe jo atë që të bën lajka.

  RIP Rupert Neudeck.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Ngushëllime familjes dhe miqëve të shumtë të humanisitit të madh gjermani,z. Rupert Neudeck. Kam pas nderin ta njoh përsonalisht, në njenin nga tubimet tona në Kirchheim-Teck të Gjermanisë, e kishim musafirë, ku me ate rastë edhe grumbulluam një sumë të vogël, prej 600 DM, për Shoqatën e madhe cilën ai e drejtonte… Ky burrë i madh, shumë e ka ndihmue popullin dhe venditn tonë, materialisht dhe politikisht. Lavdi jetë dhe veprës së Tij humane e njerëzore !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Sherif Sejdiu thotë:

  Respekt për Mikun e madh dhe të Dëshmuar e shumë të Respektuar Neudeck ! Ata që dikur kishin nevijë për mbështetjen nga juuu Gjithmonë di të kujtojnë si një Mik i dëshiruar dhe shumë i dashur ! Pusho i qetë Engjull RUPERT NEUDECK 😢

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...