Published On: 10 Shtator, 2016

Vdes gruaja e puthjes historike (FOTO)

Greta Zimmer Friedman, të cilën e puthi marinari në Times Square në New York të SHBA-ve në njërën nga fotografitë më ikonike të shekullit 20, ka vdekur të enjten në Virgjinia.

Lajmin e ka bërë të ditur djali i saj Joshua Friedman për Daily News, duke thënë se ajo ishte 92 vjeçare, transmeton Klan Kosova.

Friedman kishte qenë e sëmurë për një kohë të gjatë, por kohëve të fundit kishte marrë edhe pneumoni.

Roli i saj në fotografinë historike ishte shumë aksidental.

Në mëngjesin e 14 gushtit të vitit 1945, 21 vjeçarja Greta Zimmer thuhet se punonte si asistentë në një klinikë dentare. Tërë mëngjesin ajo kishte dëgjuar thashetheme se Japonia ishte dorëzuar, menjëherë pasi SHBA-të hodhën bombën atomike në Hiroshima dhe Nagasaki. Në pasditen e asaj dite, ajo kishte shkuar në perëndim të qytetit për të kuptuar vetë se çfarë po ndodhte.

Sapo ajo kishte hyrë në Times Square, marinari George Mendonsa e kishte kapur dhe e kishte puthur, sepse ishte shumë i lumtur për përfundimin e luftës.

Fotografi Alfred Eisenstaedt e kishte kapur krejt rastësisht këtë moment dhe e kishte publikuar disa javë më vonë. Edhe Friedman edhe Mensonsa për dekada të tëra nuk e kishin ditur për imazhin.

Ishte autori e librit “The Kissing Sailor: : The Mystery Behind the Photo that Ended World War II”, Lawrence Verria, që e vërtetoi se protagonistët e fotografisë ishin Friedman dhe Mendonsa.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...