Published On: 26 Nëntor, 2016

Vdes diktatori komunist i Kubës, Fidel Kastro

Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare ish-Presidenti dhe lideri i Revolucionit Komunist, në Kubë, Fidel Castro.

Lajmi është dhënë nga i vëllai i tij, Raul. Sipas BBC, komandanti supreme i revolucionit kubanez ka vdekur në orën 22:29. Në një dalje në televizionin kombëtar, Raul njoftoi se trupi i ish-liderit komunist do të digjej në orët në vazhdim.
Fidel Kastro, bashkë me vëllain e tij Raul, Che Guevaran dhe Camilo Cienfuegos ishin ndër protagonistët e revolucionit kuban.

Për shkak të shëndetit të tij të brishtë, Fidel Kasto ja la pushtetin vëllait të tij, në vitin 2008.

Castro, i cili iu kishte mbijetuar shumë komploteve për vrasje, njoftoi zyrtarisht sëmundjen në vitin 2006

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...