Published On: 4 Mars, 2016

Vazhdon lufta e Vetëvendosjes kundër ‘imperializmit amerikan’

  • Zyrtarë të lartë të Lëvizjes Vetëvendosje nuk brengosen fortë për raportet e tyre me zyrtarë të lartë të Shtetit Amerikan në Kosovë, gjegjësisht ambasadorët, por që sipas tyre herë do kurdo raportet SHBA – Vetëvendosje do të jenë të ngushta në një të ardhme të afërt

Driton Çaushi, nënkryetar i parë i Lëvizjes Vetëvendosje në INFO BOX të RTV Dukagjinit, ka thënë se raportet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të jenë jetike, por që ka akuzuar të gjithë liderët e partive politike që nga pas lufta për servilizëm të tepruar ndaj ambasadorëve të SHBA në vend.

Sipas tij, raporti SHBA-Vetëvendosje duhet të jetë subjektiv.

Protesta, demonstrata por edhe tenda sërish në sheshet e Prishtinës, do të jenë metodat që ka thënë Çaushi që do të vazhdojnë për të kundërshtuar Qeverinë e Kosovës deri në dorëheqjen e saj.

Çaushi ka thënë se opozita nuk ka dështuar në përpjekjet e saja për të kundërshtuar zgjedhjen e Thaçit president duke thënë se dy çështjet, ajo për Asociacionin dhe Demarkacionin, janë më të rëndësishme për opozitën sesa zgjedhja e Thaçit president.

Nënkryetari i VV ka vlerësuar se largimi i Thaçit nga PDK nuk ka ndryshuar skenën politike, duke thënë se në PDK ka njerëz që janë sikurse Thaçi e që Çaushi i ka cilësuar si tepër të rrezikshëm për Republikën e Kosovës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...