Published On: 10 Shkurt, 2016

Vaso Cubrilovici për shqiptarët! Mënyra më e mirë për sllavët të fitonin kundër shqiptarëve është përdorimini forcës brutale

Albanologji !

Ja cka shkruante Vaso Cubrilovici per shqipetaret ! Menyra me e mire per sllavet te fitonin kunder shqipetareve eshte peerdorimini forces brutale
Shqipetaret me hire e pa hire duhet tu behet e mundur largimi nga trojet e tyre
Shqipetaret diku thot Vaso – eshte e pa mundur te smbrapsen vetem me anen e kolonizimit gradual
Ky eshte i vetmi popull qe ariti gjat 100 vjecarit te fundit jo vetem te mbahet ne berthamen e shtetit tone Rashke e Zetes , por te na sjelli edhe deme ,duke shtyre kufijte tane etnik
Ne mijevjecarin e fundit shtriheshin ne Veri gjer ne Subotice , ne Veriperendim deri te kupa , shqipetaret na shtyne nga Krahina e Shkodres , kryeqyteti i dikurshem i Budinovit nga Metohia dhe Kosova
E vetmja menyre dhe i vetmi mjet eshte forca brutale e nje pushteti te organizuar , gje qe ne kemi qene gjithenje superior
Qysh nga viti 1912 e ketej nuk kemi patur sukses ne luftrat me ta
Faji per kete eshte yni , pasi kete pushtet nuk e kemi shfrytezuar si duhet
Per ndonje nacionalizem ne dobi ton as qe mjnd te flitej
Perkundrazi , duke u mbeshtet tek Shqiperia , do zgjohen ndienjat e tyre nacionale e ne se nuk do ti qerojme hesapet me ta , ose nese ia lem kohes , per 20 -30 vjet do te kemi nje iredentizem te brenshem te tmershem gjurmat e te cilit tashe po duken dhe ne menyre te pa evituar do ti veje ne pikepyetje te gjitha posedimet tona ne jug,

Vaso Çubriloviç ishte nje intelektual serb i lindur ne Bosnje me 1897 ka qene antar i Partise Komuniste Jugosllave 1919 -1945 me vone i asaj agrare pas 1945
Minister i Bujqesise 1946-1947
Minister i Jashtem 1946-1950
Vdiq ne Beograd ne moshe 93 vjece. Me 1990

 libri1libri2libri3
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...