Published On: 10 Shkurt, 2016

Varroset me nderime ish ushtari i UÇK-së Gaspër P. Laci

 

Ka ndërruar jetë dhe është varrosur me nderime ish ushtari i UÇK-së Gaspër P. Laci njëri ndër ushtarët më të devotshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nga Brigada 113 Mujë Krasniqi, shkruan portali i lajmeve Infokusi.com.

Gaspër P. Laci u lind më 10.05.1964 në Dobërdol të Klinës, si fëmijë u edukua nga familja në frymën patriotike dhe me shembullin e sakrificës sublime për Mëmëdhe. Gaspri i frymëzuar nga heronjtë e këtyre anëve dhe rrëfimet e familjarëve për bëmat e Sadik Ramës, Nue Përlleshit e Azem Bejtës, iu bashkua UÇK-së në orët e para të saj, ngase Gaspri kishte shumë për të dhënë për vatanin.

Ai u dëshmua si një ushtar i devotshëm, patriot i pa epur dhe një ushtar që vihej në ballë të sulmit sa herë që kërkoheshin vullnetarë për aksion.

Kështu më 2 Korrik 1998, Gaspër Laci po merrte pjesë në mbrojtje të civilëve dhe tokave të stërgjyshërve të tij, në betejën që njihet edhe si beteja e Dollcit. Ai plagoset  rënd  së bashku me disa shokë të tjerë në  betejën e Dollcit, duke i ujitur me gjak Lulëkuqet e Kosovës, ato lulëkuqe që i lau me gjak Muhamet Haxhaj, lulëkuqet e gjakut që tashmë po ujiteshin me gjakun e njomë të bijve dhe bijave më të mirë të UÇK-së.

Gaspri dha gjithçka për lirinë e vendit, duke mbetur me probleme shëndetësore të cilat sot, 17 vite pas lufte e mundën atë në betejën e fundit në këtë jetë. Gaspri edhe pse na la sot, ai fitoi betejën më të madhe të shqiptarëve, atë të bërjes së Mëmëdheut dhe çlirimit të vendit nga falanga serbe, duke dëshmuar kështu, se ky vend nuk do të mbetet kurrë pa shqipe dhe se kjo tokë do të ketë përgjithmonë liri.

Gaspër Laci ka ndërruar jetë dje dhe u varros sot (10.02.2016),në ora 14:00, në Dobërdol të Klinës.

Prehu i qetë Gaspër!

I qoftë e lehtë mbi varr lëndina!

 

gaspri4

Gazpri2 Gaspri3 gaspri4Gaspri3

12659625_820289691436681_102457457_n
12665591_820289678103349_1334890454_n12714170_820289651436685_1202778928_n


 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...