Published On: 10 Prill, 2016

Varrezat e mistershme të shqiptarëve, unike (Video + Foto)

Varrezat e Vuksanlekajve në Malësi të Malit të Zi cilësohen si monumente të një rëndësie të veçantë jo vetëm në Mal të Zi por edhe në rajon.

Ata janë varreza pa emra dhe vetëm me simbole të gdhendura në gurë dhe që konsiderohen si të vetmet në hapësirën e Ballkanit, raporton VoA.

Specialistë të kësaj fushe vlerësojnë se këto varreza duhet të studiohen, të identifikohen dhe të mbrohen si një trashëgimi e veçantë materiale në zonën e Malësisë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/milaim-zeka-per-hater-te-selimit-sheshelin-me-pas-mujte-diqysh-me-marre-e-me-pru-ne-abri/

http://www.shqiptari.eu/mikena-fliste-shqip/

http://www.shqiptari.eu/ne-ldk-nuk-ka-vec-hajna-e-te-shantazhuar-por-edhe-deputet-te-erdoganit-2/

http://www.shqiptari.eu/ja-kush-eshte-politikani-me-i-pasur-i-kosoves-video/

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    i Historianët shqiptarë duke mos kenë të mbështetur nga shteti, materialisht, moralisht me shkenctarisht, nuk kanë mundur të punojnë sa duhët e si duhët..!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...