Published On: 16 Prill, 2016

Vargje të forta për varrezat shqiptare, pra rrezikun e nji degradimi …

 

Për shqiptari.eu: Xhevat Rexhaj

Kam ndigjue edhe sa isha i ri se, autodiktatizmi përmban vlera të theksuara në çdo lami jetësore. Do ndalem konkret te një intelektual po  po mërgimtar, por fortë me rranjë shqiptari i cili gjithnjë në shkrimet, dhe postimet e tija lufton të keqen, e me varg kësaj radhe ka piketue të keqen që po kaplon disa shqiptarë trushpëlarë të cilët edhe varrezat duan ti shndërrojnë në shkretina arabe. Poeti Isa Bytyqi kësaj radhe ka goditur fort tjetërsimin që dalëngadalë po ngulitet në GURIN shqiptarë, pra simbolika e gurit, pllaka në varreza asht ajo që ne shqiptarët duhet ta ruajmë traditën e tij, historinë e civilizimit tonë si popull me vjetërsi mija vjeçare evropiane e jo me pacërrka e hunjë. Guri ashtë identiteti ynë e që atë na e sjell, dhe na e ofron ta ruajmë ne shqiptarët edhe më shumë e më fortë, z. Isa Bytyqi.

Isa Bytyqi

Guri im

N`varreza u treta, e varret e mia, si gjeta… Plot thera e barë
Brejtës e gjarpinjtë aty ishin pronarë..

Grumbuj dheu pashë,
n`formë t`çoroditun
nuk ngjajshin n’banesa të shpirtrave të fikun..

Shumë i kemi dashtë, ah, sa i kemi vajtue, që të kenë nji guri,
vallë a se paskan meritue?

Me pas nji emen t`gdhendun, për shekuj,
me ndjekë lozen e brezit të vjetër?

E un sa jam gjallë, gurin du vet me shkrue
Emnin tim du me e lanë
Këtu stërgjyshët kanë jetue,
baba im dhe e imja nanë!

 

N`gur kalldrëm udhën kam me e shtrue
Te ju ndigjoj hapat kur t`vini me m`pâ
Për t`gjallët n`heshtje që kanë me kalue
Për s`dyti mos me m’vajtue, te guri mos me qa..

Ktu ka jetue nji njeri, shqiptar,
kam me shkrue, mos me harrue..
se edhe i vdekun, ku guri e kjo tokë më takon mue…
ashtë edhe i yti, po, ti që gurin je tue lexue…

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/azem-syla-do-te-arrestohet/

http://www.shqiptari.eu/cmenduria-serbe-vjen-ne-shqip-grindja-me-e-madhe-shqiptaro-serbe-e-filluar-nje-dekade-me-pare-dy-video-foto/

http://www.shqiptari.eu/fejton-ekskluziv-dy-dekada-i-mbajtur-ne-sirtar-nga-vrasja-e-kolonelit-ahmet-krasniqi-krimet-dhe-deshtimet/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...