Published On: 18 Mars, 2016

Vajza që vdesin bukur!

Shkruan: Kimete Berisha

1. Emira.
Ajo u ngrit nga shtrati i vdekjes, i nxori nga dollapët të gjithë fustatët që kishte, të gjitha teshat që vishte, xhemperë, bluza, çorapët najlon, pajën e nusërisë, dhe midis dhomës së saj e bëri një piramidë kujtimesh të vizatuara në basmë.

Secili fustan e ka tregimin e tij.
Ky fustani i bardhë me pika të kuqe sa herë që e shihja dhe e vishja, tha, ma kujtonte shoqen më të ngushtë të fëmijërisë.
Kur verës vjet ia pa veshur, i mbetën sytë në të, dhe nja dhjetë herë i tha, ‘o Zot sa i bukur’.
Tash që po ia kthente shpinën, u mërzit me veten, pse s’i kishte shkuar mendja t’ia falte!

Këtë fustanin e kaltër me vija e kish veshur ditën kur Ai iu drejtua me fjalë.
Ajo ishte e re, ishte e pasigurtë, e ai fliste si poet.
Bënte sikur s’i bëhej vonë. Tash që s’kishte më kohë dhe nuk dinte ku ta gjente, do ti kishte thënë ‘Të dua’!

Këtë mantel e kishte veshur atë ditë. Ajo ditë vjeshte. Binte shi, çadra e saj e vjetër dhe e zezë u thye nga era.
Telefoni në xhepin e mantelit s’pushonte. Dje dikush e kishte lënduar në shpirt.
Sot e thërriste për t’i kërkuar falje. Ishte natë. Gishtat e saj ishin lagur nga shiu.
S’kishte si ti përgjigjej. S’donte t’ia falte.
Tani që s’kishte shumë kohë, do ti kishte thënë ‘Ti tash kalo i lirë dhe thuaj, më në fund e pashë dritën’.

Sikur të kishim pasur më pak kohë-do të kishim qenë njerëz më të mirë.
Koha e gjatë na bën të padurueshëm dhe të vrazhdtë. Të vrazhdtë dhe arrogantë edhe ndaj oqeanit dhe ndaj Hënës.

Secili fustan është një tregim për të cilin flasin të tjerët. Asgjë nuk ke në këtë botë, që është vetëm i yti, dhe që flet vetëm për ty.

Ajo po ndahej me fustanet e saj, një nga një, si udhëtari i hënës që ndahet me njerëz.
I shikoi fustanet rend, duke i shpalosur e duke i prekur si lëkurën e njeriut, pasi u thoshte lamtumirë, i fuste nëpër thas, të cilëve ua lidhte pastaj grykën me litar.

Lamtumirë kujtimet e mia;
Lamtumirë lulja në jakën e djathtë të xhemperit tim;
Lamtumirë det i xhinsave të mi!
Lamtumirë këpucë e vjetër që më le në rrugë ditën e varfër kur nëpër baltë kthehesha nga fakulteti për në shtëpi.

Vendi ku shkruhet emri i firmës që disejnon fustanet, numri dhe përmbajtja e shtofit mungonte në të gjithë fustanet e saj.
Posa i blente, ajo i prente me gërshërë ato copëza të ngjitura mbas qafës ose anash kofsheve në fustan, që e kruanin, dhe e ngacmonin.
Mërzia e saj ishte e madhe që fshihej në imtësira.

Kur u përshëndet me çdo teshë që pati, i largoi nga shtëpia dhe i çoi pranë lumit të fëmijërisë. I dogji një nga një.

Ajo s’donte që nesër dikush të rrënqethej nga fustanet e saj, të fliste për to si për fustanet e një vajze të vdekur që ndjell vdekjen.
As vet s’do të donte të vishej me ndonjë fustan të një vajze që ka vuajtur shumë dhe po shkon nga kjo botë pa u njoftuar me dashurinë.
Askujt s’do t’i kujtohej se ajo ato i vishte sa qe e lumtur dhe e gjallë.
Pasi ti vdes, nuk kujtohesh më si i gjallë.

Një muaj pasi që fshiu nga shtëpia të gjitha kujtimet dhe gjurmët e jetës së saj, vdiq duke kënduar vet me vete ‘ah, kur të shenjtit, kur të shenjtit hynë në qytet’.

2. Rebeka.
Ajo e gjeti Zotin pa i mbushur 18-të vjet.
Kur ishte vajzë e vogël asaj i shkëlqente loti.
Loti i saj dukej si një perlë e çmuar që i rrjedhte teposhtë faqes hijerëndë dhe ngadal si gur mitologjik.
Ajo e zbukuronte vdekjen. E bënte vdekjen të dukej ‘shoqe e mirë’, që e merr njeriun e lodhur përdore dhe ia tregon rrugën për në parajsë.
Ajo nuk qante, nuk mallkonte, nuk ankohej.
Ajo fliste për vdekjen si për një kukull me të cilën mund të luash dhe të flesh çdo natë pranë saj, derisa të pranosh të shkosh me të në një jetë tjetër.
Ajo ishte mendimtare. Kishte mendimin e saj për jetën, për vdekjen, për Zotin.
Ajo na rikujtoi se sikur të ishte vdekja e rëndë nuk do të kishin vdekur fëmijët, pleqtë dhe frikacakët.
Ajo e ‘zbuti’ vdekjen, e zbukuroi
vdekjen me buzëkuq, me barcoleta, me humor dhe me muzikë.
Sepse Ajo e gjeti Zotin.
Vetëm Ai që e ka gjetur Zotin, nuk i frikohet vdekjes.

3. E nesërmja kurrë nuk vjen. Nesër, do të vijë dita kur njeriu do të shërohet nga frika e vdekjes sikur nga frika prej lartësisë.
Ne gjithmonë kemi nevojë të vdesim së paku një herë në ditë. Nesër, do të vijë dita kur vdekja jonë do të na takojë vetëm neve, dhe meqë ne jemi pajtuar me vdekjen tonë, nuk do të ketë nevojë askush të qaj e të vajtoj për ne, si për një gjynah.

Njeriu vdes sepse ka nevojë për vdekjen, ka nevojë të vdes. Askush nuk vdes pa u pajtuar me vdekjen e tij.

Dikush e shtyen vdekjen e tij, por askush nuk vdes pa thënë njëherë Po.

Ne erdhëm, u pamë, u takuam, u deshëm, u dashuruam, hëngrëm molla të tharta e qershi nga dega e tharë.
Ne mësuam të bëjmë fli, u ngopëm ujë e hi.

Ndoshta vdekja është bekimi. Ndoshta vdekja është liria e shpirtit.
Ndoshta është mirë të bëjmë një festë për vdekjen. Ndoshta i vdekuri nuk ka nevojë për mëshirë.
Ndoshta ne kemi nevojë për mëshirën e tij.

Dikush e dëgjoi të vdekurin e tij kur i tha: Aman, mos qaj për mua.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...