Published On: 24 Gusht, 2016

Vajza e përdhunuar nga ISIS-i i vuri flakën vetes të mos u binte sërish në dorë

Një adoleshente jazidi e cila ishte përdhunuar në mënyrë sistematike nga militantët e ISIS-it, ka rrëfyer se si i ka vënë flakën vetës në një kamp refugjatës, pasi mendonte se mund të binte sërish në dorën e tyre.

Yasmin, 18 vjeç, kishte arritur të largohet nga rrëmbyesit pas një avë torturash dhe u vendos në një kamp refugjatësh në veri të Irakut.

Por, e frikësuar dhe e traumatizuar se militantët e ISIS-it mund ta gjenin dhe ta merrnin sërish, ajo vendosi që t’ia vë flakën vetës në mënyrë që të bëhej e shëmtuar dhe padëshirueshme për ta.

Zjarri i dogji asaj flokët, duart, fytyrën.

Duke kujtuar vuajtjet e saj, Yasmin, e cila ishte vetëm 16 vjec kur u rrëmbye, gjatë rrëfimit të saj mbantë kokën teposhte dhe shikonte vetëm në dysheme.

Por, shpresa për një jetë më të mirë dhe drita e fundit në tunel i’u shfaq kur në kampin e refugjatëve shkoi një mjek gjerman dhe i tha nënës së saj se aim und të ndihmonte vajzën në Gjermani.

“Unë i thashë, sigurisht që dua të vi atje dhe të kthehem në Yasminën e dikurshme”, tha ajo.

Yasmin tani jeton në Gjermani ku edhe është duke u trajtuar nga mjeku Dr Kizilhan, i cili është duke u përpjekur për të ndihmuar 1.100 gratë që janë abuzuar nga ISIS.

“Zëri i tyre ende me tingëllon në vesh, ende jam e frikësuar”, shtoi ajo.

Yasmin tani ndan një shtëpi modeste me prindërit e saj, motren dhe vëllezërit e saj.

Motrat e saj nuk dëshirojnë të flasin për përjetimet që kanë pasur dhe nuk dëshirojnë që të jenë pjesëmarrëse në programet për trajtimin e grave të larguara nga lufta. Por, Yasmin dëshiron që njerëzit të kuptojnë barrën e kujtimeve të tmerrshme që ka përjetuar ajo.

Ajo shpreson të përfundojë shkollën, të përmisojë gjuhën gjermane, të mësojë anglisht dhe të punësohet .

Megjithatë, pas dy sulmeve të fundit në Gjermani, frika e saj është rritur edhe më shumë.

Në gusht të vitit 2014, militantët e ISIS-it sulmuan në qytetin e Sinjarit, që gjendet në Irakun verior ku shumica e banoreve janë të komunitetit jazidi. /Koalb.com

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...