Published On: 10 Shkurt, 2016

Vajza e Guvernatorit të Kosovës godet me veturë çiklistin, Policia fshehë rastin (Foto)

Në aksidentin e ndodhur një ditë më parë në Mitrovicë, afër shkollës së muzikës “Tefta Tashko”, ku një veturë ka goditur një çiklist, aksidentin e ka shkaktuar Doruntina Hamza, vajza e Guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza. E për më tepër aksidenti nuk figuron fare në raportin 24 orës të Policisë së Kosovës, gjë që ngjallë dyshime për tentim – fshehje të rastit, raporton lajmi.net.

Lajmi.net përmes burimeve mëson se vajza e Guvernatorit ishte duke vozitur veturën e cila përplasi një burrë që po qarkullonte me biçikletë.
Policia e Kosovës, Stacioni në Mitrovicë kanë thënë për lajmi.net se në bazë të hetimeve të para rezulton se në aksidentin e ndodhur në rrugën “Shemsi Ahmeti”, ku kanë qenë të përfshira një veturë dhe një biçikletë, dhe rezulton se drejtuesja e veturës e nuk ka respektuar rregullat e komunikacionit.
Avni Zahiti zëdhënës i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, ka thënë për lajmi.net se drejtuesja e veturës femër e moshës 26 vjeçare, nuk i kishte dhënë përparësi çiklistit.
“Aksidenti është iniciuar si rast i aksidentit të trafikut me lëndime trupore. Të përfshira në aksident kanë qenë një veturë civile me tabela vendore dhe një çiklist”. ka thënë ai për lajmi.net.
Sipas ekzaminimit të vendit të ngjarjes, është përcaktuar se si shkaktar i aksidentit është drejtuesi i veturës, (femër mosha 26 vjeçare) i cila në udhëkryqin në vendin e aksidentit në rrugën “Shemsi Ahmeti” nuk i ka dhënë përparësi kalimi çiklistit”, ka thënë ai.
Në këtë aksident i cila ka ndodhur të martën rreth orë 16:00, lëndime trupore ka pësuar një mashkull rreth moshës 54 vjeç.
Lajmi.net kishte raportuar edhe dje për këtë rast.
Nga ky aksident, 54 vjeçari ka pësuar lëndime të lehta trupore.
Përkundër kësaj, në raportin e Policisë për 24 orësh që Policia e Kosovës ua dërgon çdo ditë mediave, ky aksident nuk është raportuar fare.
Për mospërfshirjen e këtij rasti në raportin e 24 orëve të fundit, Daut Hoxha zyrtar për informim në Policinë e Kosovës thotë se kjo është bërë për shkak të mos ngarkimit të raportit.
Ngase, sipas tij, në raporton nuk përfshihen rastet kur nuk kanë lëndime të rënda ose kur nuk ka të arrestuar.
“Ne i përfshijmë të gjitha rastet në një raporti tjetër, por ato që janë incidente më serioze i raportojmë në raportin 24 orësh që e dërgojmë në media. Në 24 orët e fundit ka pasur 27 aksidente trafiku me dëme materiale, ndërsa 8 aksidente me të lënduar, disa prej tyre janë aty. Për shkak që nuk ka të arrestuar e as persona me lëndime të rënda nuk e ngarkojmë raportin”, tha ai për lajmi.net.
Por për çudi, një aksident i ngjashëm i ndodhur në Gjakovë, ku një shtetas i Shqipërisë ka goditur me veturë një këmbësor, është përfshirë në raportin 24 orësh të policisë. Edhe pse, edhe në këtë rast, policia ka liruar ngasësin e automjetit, duke pasur parasysh se viktimës nuk i rrezikohet jeta. .
1
Ndryshe, në Kosovë çiklistët në mungesë të shtigjeve të lëvizjes të përcaktuar për ta, shpeshherë janë cak i goditjeve nga veturat.
Nga këto raste ka pasur disa çiklistë që kanë përfunduar të vdekur. / lajmi.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...