Published On: 12 Maj, 2016

Ushtria e Iliridës, i ka 2.500 ushtarë, vepron në Maqedoni (Foto/Video)

 

Ilirida është Shtet i Vetëshpallur më 6 prill të vitit 1992 nga aktivistët shqiptarë në qytetin e Strugës pas organizimit të referendumit për “Autonomi Politike dhe teritoriale të shqiptarëve në Iliridë IRJM“ që u mbajt me datë 11 dhe 12 janarë të vitit 1992. Ilirida ze një hapësirë prej 10.730 km² dhe në të cilin jetojnë rreth 509.083 banorë nga statistika e vitit (2002). Për kryeqytet e ka Shkupin.

Sipas informacioneve jo zyrtare mësohet se një grup nga 2500 persona formojnë Ushtrinë Shqiptare të iliridës.

Ushtria Shqiptare e iliridës ka përqëllim bashkimin e trojeve shqiptare dhe krijimin e Republikës së Iliridës.

Lexoni edhe:

http://www.shqiptari.eu/cili-eshte-zyrtari-i-larte-i-pdk-se-qe-do-te-arrestohet-per-vrasjet-e-pas-luftes/

http://www.shqiptari.eu/reagon-i-biri-i-fatmir-limajt-pse-lavatriqja-speciale-nuk-po-e-kap-hashim-thacin/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...