Published On: 17 Dhjetor, 2015
Art |

“Ushtari i dy Luftërave” Premier të premten në Teatrin Dodona

 

Këtë të premte në teatrin Dodona do të jepet premiera e shfaqjes teatrale “Ushtari i dy luftërave” me autore Ibadete Abazin, me regji të Elhame Kutllovcit. Ndërsa, luajnë, aktorët Avni Abazi dhe Sheqerie Buqaj.

Shfaqja “Ushtari i dy luftërave” trajton temën e çiftit martesor të ditëve të sotme, Tregimi i dramës ka të bëjë me martesën e ushtarit shqiptaro-amerikan që ka shërbyer edhe si ushtar amerikan në Bosnje, edhe si ushtar i UÇK-së në Kosovë, dhe martesën e tij, me vajzën e pasur nga qyteti i Prishtinës. Autorja e tekstit, Ibadete Abazi, tregon që këtë dramë e kishte shkruar gjatë studimeve, dhe se profesorët dhe ata që e kishin lexuar e kishin vlerësuar për gjetje të mirë, si dhe rrëfim shumë interesant. Pastaj vendosëm që bashkarisht me Producentin Avni Abazi, të konkurronim në një garë ndërkombëtare të organizuar nga një shoqatë e Femrave Dramaturge në Neë York. Drama jonë në konkurrencë me mbi dyzet drama të autoreve gra dramaturge nga e gjithë bota, hyn në dhjetëshe për tu përkthyer në gjuhën angleze. Ky ishte edhe ngacmimi i parë që atë e realizonim si shfaqje në Kosovë.

Shfaqja pas premierës në Dodonë me 18 dhjetor, do ta ketë reprizën e parë po në Dodonë, për të vazhduar rrugëtimin në Pejë me datën 21, dhe në Ferizaj me datën 22. Shfaqja, po ashtu parashihej që të jepej për publikun shqiptaro-amerikan në Producers Club në Nju York me datën 26 dhe 27 dhjetor, por producenti Avni Abazi tregon që për arsye të fondeve të pamjaftueshme ka qenë e pa mundur të realizohet. Projektin e ka përkrahur materialisht Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...