Published On: 24 Korrik, 2016
Bota |

Ushtarëve gjermanë u bëhet thirrje të dalin nëpër rrugët e Gjermanisë

Gjermania është tronditur nga sulmet e fundit, sa që është bërë thirrje që ushtarët e armatosur të zbresin nëpër rrugët e vendit për të luftuar terrorizmin.

Masakra e natës së të premtes në Munih ku mbetën të vdekur dhjetë njerëz, duke përfshirë edhe tre shqiptarë, ka ngjallur një debat të sigurisë në Gjermani ku po kërkohet që të futet përdorimi i ushtrisë për të luftuar terrorizmin.

Ministri i Brendshëm i Bavarisë, Joachim Herrmann thotë se pas sulmit në qendrën tregtare dhe sulmin në tren më herët këtë javë, ushtarët duhet t’i bashkohen luftës kundër terrorizmit në mënyrën e njëjtë siç po e bëjnë në Francë, transmeton Gazeta Express.

“Ne jemi duke u përballur me situata ekstreme”, tha Herrmann, shkruan Express.co.uk. “Ne nuk jetojmë në kohën e Republikës Veimare tani”, tha ai – duke iu referuar eksperimentit të Gjermanisë gjatë Luftës së Parë Botërore me demokracinë, e cila dështoi dhe çoi në ngritjen e nazistëve.

Ai tha se ushtarët mund të vendosen nëpër rrugët e Gjermanisë sipas ligjit gjerman i cili thotë se ushtria është përgjegjëse për sigurinë e brendshme për të mbrojtur qytetarët. /Gazeta Express

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...