Published On: 3 Maj, 2016

Urime sportistë!!!! Urime Kosovë! Urime Shqipëri!

 

Agim Vuniqi

Pas lajmeve te perditshme, plot helm, qe ishte nje hidherim i pergjithshem per makinacionet e politikes dhe parapolitikes kosovare, plaçkitjet dhe uzurpimet e prones shteterore per qellime personale, per te mbushur xhepat e thelle te zyrtareve kosovare, te cilet pas lufte konsideroheshin heronje, por paslufta i hodhi ua qiti te palarat “mercenare” ne shesh, duke u zbardhur rastet e koketimit dhe bashkepunimit me strukturat e policise serbe, duke rrezikuar te ardhmen e vendit. Falsifikimi i dokumeteve pronesore dhe plackitja e shtetit nuk eshe vetem veprimtari kriminale, por shume me shume ka te beje me permbysjen e rendit kushtetues te Kosoves, pra eshte terrorizem i paster kunder shtetit…
Edhepse pezmi ishte ngritur ne kupe te qiellit u ndriqua drita ne fund te tunelit, sporti edhe njehere u deshmua se eshte shtylla kryesore e shtetit te Kosoves. Me heret pranimi i KOK-ut ne KON hapi dyert e hekurta te sportit nderkombetare, duke rritur adrenalinen per arritje te reja, me heret te shfaqura vetem ne enderrat e idealisteve, e ata ishin sportistet. Lufta e filluar qe ne ditet e para te pavaresimit, me pjesemarrjen e pare te sportisteve te karates ne Mishkolci, ne karate dhe ngritja e flamurit kombetare, u pa se e mbara ka filluar, dhe ajo e mbare filloi nga ata qe flasin pak dhe kryejne pune te medha. Me vone lindi ylli polar Majlinda Kelmendi e cila tronditi Serbine, por edhe te gjitha shtetet kundershtuese te Kosoves, ajo se bashku me Noren arriten qe ti detyrojne te tjeret te pershendetin flamurin e vizllueshem te Kosoves, dhe ndaj atij reflektimi te vlerave te jashtezakonshme detyruan garden ruse te ngulitet ne vend para flamurit, ne shenje pershendetjeje, sepse para vlerave te gjithe dorezohen… Dhe ja tash shpertheu kombi ne delirium, Kosova u pranua ne familjen evropiane te futbollit ne UEFA! Fadil Vokrri i cili ishte ikona e futbolldashesve kosovare dhe e fitoreve te medha, edhe ne stadiumun e Zvezdes ne Beograd, pas te ciles pasuan denimet drakonike ndaj simpatizuesve, per shkak te euforise kilethese EHOOO qe te degjohet ne te gjitha stadiumet boterore, por keshtu nuk mendonte regjimi serbe, cuditerisht simpatizuesit e shumte shqiptare, edhepse nder ta kishte edhe serbe u ndeshkuan me burg duke nxjerre nje akuze te marra se ata i klithnin Enver Hoxhes. e gjithe ai “calvary” vlerash kulturore shterngohej nga zingjiri i dhunes, po edhe i deshires se madhe te futbolldasheve per te mbijetuar. Ata nuk iu ndan livadheve te Kosoves, te cilat u shnderruan ne stadione, u krijua gjithe ajo armate e gjyqtareve, delegateve, komisionereve, dhe vet krijimi i FFK-se, e cila u zotua se do te jetesoje endrren e futbolldashseve. Filloi me kualifikimin e Shqiperise ne Kampionatin Evropian, tash se fundi me pranimin e Kosoves ne UEFA, tash kur enderra u be realitet duhet te ecet perpara, drejt arritjeve te reja dhe te deshmimit se te rinjte shqiptare jane te dinjitetshem, te cilen kane potencial per ti dhene Evropes dhe botes vlera kulmore ne sport. Urime sportiste!!!! Urime Kosove! Urime Shqiperi!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...