Published On: 9 Mars, 2016

Urime Kosovë 8 vjet pavarësi

Shoqata “Dardania”, (me seli në Pforzheim të Gjermanisë) me datën 5 mars me rastin e 8 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, organizoi një manifestim kulturor e artistik. Në këtë manifestim morën pjesë përveç bashkatdhetarëve tanë, të cilët punojnë dhe jetojnë këtu dhe nxënësit e shkollave shqipe në Stuttgart me rrethinë.
Të pranishmit i përshendeti z. Gjevdet Nikqi: Të nderuar bashkëkombas, familje të dëshmoreve, ish ushtar dhe veteran të UÇK-së, zonja e zotërinjë, kam nderin dhe kënaqësinë që në emer të kryetarit të Shoqatës “Dardania” në Pforzheim, z. Agron Zeqiraj, dhe në emrin tim personal, t’ju përshëndes dhe t’ju dëshirojmë mirëseardhje në këtë mbrëmje festive.
Gjithashtu përshendes pedagogën e nderuar nga Stuttgarti, znj. Miradije Gashi si dhe nxënësit e shkollave shqipe me pjesëmarrjen e tyre që na nderojnë sonte me program për nder të 8 vjetorit të Pavarësise së Koosvës.
Gjithashtu një përshëndetje të veçantë për këngëtarët e mirënjohur znj. Hidajete Miftari, z. Gëzim Jaha, si dhe sintistin z. Esat Selimi. Përshendes sponzorët z. Zeqiraj, z. Povataj, z. Pajaziti.
…..

Pastaj fjalën e mori zonja Miradije Gashi (veprimtare e njohur, poete e pedagoge e mësimit plotësues në gjuhën shqipe në fjalën e saj ajo tha:
Përshëndetje të nderuar!
Në emër të shkollave shqipe “Bashkimi Kombëtar” në Stuttgrat me rrethinë dhe në emrin tim personal e përgëzoj Shoqatën “Dardania”! Andaj sot me këtë rast, në këtë datë të shënuar, i përshëndes gjithë shqiptarët kudo që janë dhe ju uroj 8 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës!
Lavdi Deshmorëve të Kombit!
Kjo edhe më shumë e ndezi atmosferën e mbremjes. Bëri që krenaria për origjinën tonë ilire si dhe traditat tona të lavdishme e patriotike të rriten edhe më shumë. Pastaj në shenjë nderimi, këtë rast, një mirënjohje të veçantë, në emër të shkollave Shqipe “Bashkimi Kombëtar” në Stuttgart dhe rrethinë, znj. Miradije Gashi ia ndau z. Fadil Maliqi për përkrahjen e vazhdueshme të mësimit plotësues në gjuhën shqipe në Backnang.

pavaresia34

pavares456

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...