Published On: 6 Mars, 2016

Urime 7 Marsi, Dita e Mësuesit!

 

Sinan Kastrati

Suedi – Të gjithë mësuesve e mësueseve, ish mësuesve e kolegëve të mi që punuam bashkë në fshatin Lubizdë e Panorc ju dëshiroj punë të mbarë e të sukseshme, jetë të gjatë e të rehatshme për punën më fisnike që keni bërë e po bëni!

abetare4

Mësues të dashur e ju mësuese të nderuara, unë kam fillua me punua si mësues i gjuhës shqipe në vitin 1977 por mësuesit e mi, mësuesi Avdullah nga Vll. Drenofci, mësuesi Rexhep nga Llazica, Avdyl Krasniqi nga Vll. Drenofci (baba i Xhevë Krasniqit-Lladrofcit, e kam pasur mësues në klasën e tretë fillore), Isuf Imeri nga Insiqi i Deqanit, në klasën e katërt, kanë punua më shumë e me më shumë vullnet, në kushte shumë më të vështira e “me kry nër gershanë” nga pushteti.

Avdyli ka vdekur ndërsa Isuf Imeri ka ra heroikisht kundër shkaut, më 1999 edhe pse në moshë të thyer, iu ka duk se s`ka asgjë pa qenë i lirë, nuk vlen asgjë më shumë se LIRIA, as jeta.

abetare3

I kujtoj e nuk mundem me i harru ata mësues e ata burra e gra të papërkulur-a, për kontributin e madh që kanë dhënë, mundin e djersën e madhe që kanë derdh në luftë kundër armikut më madh, kundër ANALFABETIZMIT e për një jetë më të mirë, për një shkollim më cilësor e për kuadro me kualifikime profesionale, që ata i dëshironin, për neve, nxënësit e tyre, për gjeneratat e reja.

Punuan pa u lodhur dhe pa u ankuar KURRË në fshatrat ndër më të prapambeturat të Kosovës, në Lubizhdë, Damanek e Panorc, në Krahinën e Llapushës.

Aty, mësuesit e mi, Isuf Imeri e Ramë Januzi nga katuni Isniq e shumë e shumë të tjerët, që janë në numër të shumtë e nuk mundem me i përmend, banonin në një dhomë të shkollës, pa kushtet më elementare të jetës: Pa rrymë elektrike, pa pa bukë e pa ujë, pa banjo (banjot e kohës turke quheshin: hamamgjik) e WC, pa kuzhinë e pa dhomë të ndejës e të punës. Banonin së bashku afro 15 mësues që në ditët e sodit askush nuk do të besonte se si ushqeheshin …. e se si kanë mundur të jetojnë me vite e me dekada.

abetareg

Digresion kohor.

Përkthyesit dhe studjuesit e Barletit, Stefan Prifti, Henrik Laca, emrin e Skënderbeut e lidhin me emrin e Marin Barletit, duke thënë se po mos të ishte Barleti, Skënderbeun nuk do ta njihnim.

Do t’ju hyja në hak nëse nuk i përmend edhe vetë fshatarët, shumicën nga ta që nuk i lanë mësuesit pa ushqim. Shpesh, për mos me thënë cdo nate dhe në festa (fetare e ato të motmotit, këto festa ishin të ndaluara në kohën e Jugosllavisë, përveq atyre shtetërore, si 29 Nëntori e 22 Djetori apo 1 Maji e 31 Dhjetori, Viti i Ri….) i merrnin në darkë e drekë duke ngrënë bashkë me ta e duke e ndarë dhe kashorën e gojës….

E ata që ndihmuan dhe i përkrahën mësuesit e shkollën shqipe, në fshatrat tona më të njohurit janë: Azem Januz Kastrati, mësuesi i parë nga fshati Damanek, Sadri Hiseni, Kadri Minushi, Destan Nuza, Nezir Shala, të gjithë Nga Damaneku, Mon Halili, Hisen Derguti, Latif Reshiti, Islam Brahimi, Murat Musa, Maxhun Hajrullahi, Rexhep Syla, nga Panorci e lagja Rudaj, Kajtaz e Qerkin e Kameri, Ramadan Sefa, Familja e Banëve nga Mirusha, Halil Hajdari, Selman Haziri, Ali Shabani (babai i Ismet Btyqit), Selim Zeqiri, Xhemë Behrami i Lubizhdës, Imer Seferi, Shaban Shaqa, Avdyl Imeri, Jup Rexhepi… Smajl Zeneli, Rexhep Demiri, Lil Derguti, Mulla Haliti, Rexhep Berisha ….nga Turjaka të cilët i merrnin shpesh ose iu qonin bukë mësuesve në shkollë.

abetare5

Mësuesit tanë, udhtonin për në Deçan, Gjilan e …njëherë në javë sa për me i ndërrua teshat e me u pastrua. Deri te autobusi apo treni ecnin nga 4 e 5 orë rrugë me baltë, në shi e në breshër, me erë në veri, në ditët e ftofta të dimrit e vapën e stinës së verës në dy drejtimet dhe kurrë nuk “sëmuheshin” e as nuk mungonin nga puna.

Nuk di a janë gjallë por edhe të vdekur n¨se janë, vlejnë më shumë se shumë të gjallë. Ata nuk do ta harrohen, nga ne të “gjallët”, ish nxënësit e tyre që edhe ne ishim mësues e tash, edhe ne po plakemi.

Përshëndes edh mësuesin e dashur Hazir Krasniqin, nga Vll. Drenofci, Tafil Kelmendin e Bali Malokun, Murat Blakun e Hasan Mekulin, Rexhep Mërturin, Halil Manin e Kamer Asllanin, Istref e Bilall Rudin … e shumë ish mësues e kolegë.

Sa kemi kontribua në arsimin shqip e në shkollën shqipe nuk e di, besoj se kemi punuar shumë …

Në një seminar që u takuam me ish profesorin e fakultetit, Isa Bjqincën, pas vitit 1999, në pyetjen që ia bëra: Si e kemi arsimin në Kosovë, ai më tha: “Më mirë e kemi pasur arsimin në vitet 1960 e 1970 – të shekullit të kaluar se sa sot”.

Nuk doja të besoja!

Ndoshta profesori im që vdiq në fund të viti 2015 kishte të drejtë!

Ndoshta.

Urime, mësues-e!

 

5 Mars 2016, Malmö

abetare2

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Mirenjoheja per te shkuaren me pak rreshta sa nostalgjik
  aq prekes per lexuesin qe i takon asai kohe te veshtire po
  me deshira aq te medha per burimin e nxenjes se dijes !
  Sinan Kastrati ,me pak fjale e shprehe mirenjohjen per
  brezin e parafemirise se tij , per kolege e bashkevendas
  Per kushtet e shkolles e shkllarve qe mendja e sotme nuk
  e porthokon ate te vertete te kohes se jetuar ,te shkuar
  por jo te harruar Rrespekti ndaj bemiresve fshatar, ndaj
  burimit te emancipimit ,dijes e kultures , ndertimit te
  se ardhmes; Sinan kastratin e ben dashamire vital per te
  te ardhme ma te mire per breza qe fatebardhesisht kan
  kushte shume ma te mira se gjenerata e jone !Urimet qofshin
  te bekuara per rinine tone Per arsimin qe une e konsideroj
  fabrike te perpunimit te njerut kualitativ !
  Qofsh i nderuar mesuesi Sinan !Nderimi i yt karshi brezave
  te kohes se shkuar Eshte madheshtija e shpirtit tuaj
  fisnik E gezofsh jeten me te mira !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...