Published On: 15 Qershor, 2016

Ura mbi Ibër nuk hapet as sot

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ditë më parë është shprehur optimist se të mërkurën më 15 qershor sipas marrëveshjes së Brukselit duhet të lirohet ura mbi lumin Ibër. Ndonëse aty ende nuk kanë filluar punimet për revitalizimin e saj

Mirëpo i kontaktuar nga Gazeta Fjala, kreu i Mitrovicës ka thënë se gjatë ditës së sotme nuk pritet që të ketë ndonjë zhvillim për kufijtë administrativ tek Ura e Ibrit.

“Nuk kam thënë asnjëherë që ura do të hapët sot. Për ditën e sotme nuk do të ketë asnjë zhvillim. Ne jemi në biseda për kufijtë administrativ, dhe besojmë që deri në fund të këtij muaji do të kemi ndonjë zhvillim”, ka thënë Bahtiri për Gazetën Fjala.

Mirëpo ai shpreson se gjatë ditës së nesërme mund të pritet ndonjë zhvillim i tillë.

“Ndoshta nesër do të ketë ndonjë zhvillim”, ka shtuar Bahtiri.

Ndërkohë që zyra e BE-së ka thënë për mediat se progresi në revitalizimin e urës mbi lumin Ibër varet nga angazhimi konstruktiv dhe vullneti i mirë i palëve.

“BE-ja, në rolin e saj si një lehtësues, punon me palët, në mënyrë që ata të zbatojnë atë për të cilën janë dakorduar, duke gjetur kështu një zgjidhje të qëndrueshme. Ne do t’i njoftojmë në vazhdimësi qytetarët në Mitrovicë për zhvillimet më të reja në këtë drejtim”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...