Published On: 3 Shkurt, 2016

UP-ja vazhdon me avazin e vjetër, zgjedhjet formalitet

Zgjedhjet e dekanëve në fakultetet e Univesitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, nuk është se kanë sjell shumë emra të rinj në krye të fakulteteve përkatëse.

Kjo pasi që në shumë nga fakultetet janë zgjedhur edhe për një mandat tjetër katërvjecar dekanët që ishin duke e ushtruar këtë post, raporton Indeksonline.

Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci ka thënë për Indeksonline se ndonëse zgjedhjet ishin të lira, duket se UP-ja do të vazhdoj edhe me avazin e vjetër edhe për një kohë.

“Sipas mendimin tim këto zgjedhje kanë qenë të lira dhe secili ka pasur mundësinë ta shpreh me votë përcaktimin e vet për rrugën e zhvillimit të Universitetit të Prishtinës. Po shihet, se, pothuaj se, në mënyrë plebishitare, stafi akademik është përcaktuar për vijën e cila ka kundërshtuar çdo nismë për ndryshime pozitive, në veçanti respektimin e kritereve për zgjedhjen e stafit akademik”, ka thënë Pupovci.

Sipas tij, në këto zgjedhje kanë fituar pothuajse të gjithë ata që nuk kanë lënë gurë pa lëvizur për ta shkarkuar një rektor i cili bëri përpjekje të sjell një farë normaliteti në Universitet.

“Si duket, njerëzit ndihen shumë komodë me situatën e tanishme dhe nuk janë të gatshëm të ndryshojnë asgjë. Pastaj, klanet brenda UP vazhdojnë të jenë shumë të fuqishme dhe ia dalin të mbledhin vota për kandidatët e vet, qoftë duke ofruar favore, apo edhe me shantazhe”, ka theksuar Pupovci.

Ai tutje ka thënë për Indeksonline se është zhgënjyes fakti se Universiteti i Prishtinës do të vazhdoj me këtë avaz dhe se ata që do të dëmtohen më shumë janë gjeneratat e reja.

“Në tërë këtë situatë, është zhgënjyes fakti se UP do të vazhdojë me avazin e vjetër edhe për një kohë. Ata që do dëmtohen më së shumti janë gjeneratat e reja dhe atyre do të ju mbetet barra që ta ndryshojnë këtë gjendje, pasi po shihet se brenda Universitetit nuk ka as forcë as vullnet për diçka të tillë”, ka thënë Pupovci.

Kujtojmë se dekanët që janë rizgjedhur edhe për një mandat janë: Bujar Dugolli, dekan në Fakultetin Filozofik; Et’hem Çeku, dekan në Fakultetin e Edukimit; Haxhi Gashi në Fakultetin Juridik.

Kurse dekanët e rinj janë zgjedhur Lindita Rugova në Fakultetin e Filologjisë; Abdullah Zejnullahun në Fakultetin e Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës; Suzana Manxhukën dekane në Fakultetin e Mjekësisë, Agim Selimi në Fakultetin e Arteve të Bukura; But Dedaj në Fakultetin Ekonomik dhe Enver Hamiti në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...