Published On: 17 Qershor, 2016

Universiteti i Prizrenit e vendos shtatoren e Ukshin Hotit

Universiteti i Prizrenit “Ukshin Hoti”, nga sot do të bëhet me shtatoren e veprimtarit Ukshin Hoti.

Kështu thuhet në një njoftim për media nga Universiteti i Prizrenit, sipas së cilit, ceremonia e përurimit do të zhvillohet në orën 11:00, në oborrin e këtij universiteti.

 Ukshin Hoti ka lindur më 17 qershor të vitit 1943 në Krushë të Madhe të Rahovecit. Ukshin Hoti është arrestuar disa herë nga regjimi serb, por herën e fundit arrestohet në vitin 1994 nga policia serbe me akuzën e ushtrimit të aktiviteteve armiqësore kundra Jugosllavisë dhe për pjesëmarrjen e tij në lëvizjet për Republikën e Kosovës dhe më pas dënohet 5 vjet burg.

Më 16 maj të vitit 1999, pas lirimit të tij nga burgu, Hoti zhduket nga polica serbe pa lënë gjurmë dhe nga ajo datë nuk dihet asgjë për të.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...