Published On: 21 Shtator, 2016

Universitetet, Nikolla takon maturantët: 75% e kuotave në raundin e dytë

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla zhvilloi pasditen e sotme një takim me maturantët, të cilët i ka njohur me kuotat e lira pas raundit të parë të regjistrimit në universitetet publike.

“Në fazën e parë janë regjistruar 7.000 maturantë, 5.000 prej të cilëve në universitete publike. 75% e kuotave janë në dispozicion të maturantëve në raundin e dytë”, ka thënë Nikolla.

Sipas ministres, raundi i dytë i regjistrimeve do të nisë më 23 shtator dhe falë sistemit të ri arsimor do të ofrojë mundësitë më të mira për të rinjtë.

“Ky sistem do të japë mundësitë për shfrytëzimin e çdo kuote të lirë. Garantojmë që fundi i këtij procesi do të shënojë një epokë të re”, tha Nikolla.

Nikolla theksoi se raundi i dytë i aplikimeve për studimet e larta do të nis më 23 shtator, ndërsa do të aplikohet një proces i ri. Nikolla u ka kthyer përgjigje të gjithë maturantëve jofitues, duke shtuar faktin se duhet të tregohen të vëmendshëm në përzgjedhjen e degëve.

“Ju e dini se Farmacia ishte një degë në listën e parë, pasi mbyllej me notën mesatare 10. Nga kjo degë ka 86 kuota të lira për në fazën e dytë. Mendoj se kjo situatë mundëson një histori të re suksesi për shumicën e vendeve që rezultojnë të lira. Pra 75 për qind të kuotave janë të lira. Ju që po na ndiqni në ekran, raundi i dytë i aplikimeve nis në 23 shtator, nis me një sistem tjetër. Ndryshe nga përzgjedhja e parë, kur vepronte kompjuteri, tashmë sistemi jep mundësi që të ndryshojnë preferencat.

Ndaj, keni të gjitha mundësitë që të vlerësoni mundësitë tuaja. Për ju që do të vijoni garën për kuotat e lira, MAS vë në dispozicion sistemin online, portalin e aplikimit. Mund ta bëni edhe nga telefoni. Në përfundim të raundit të dytë, do të merrni në kohë reale rezultatet e renditjes. Procesi i lëvizjes së vijës së kuqe, do të sinkronizohet në rang kombëtar nëpërmjet sistemit online pas çdo regjistrimi. Ky sistem do të reduktojë kohën. Fundi i këtij procesi do të shënojë një progres dhe sukses, ndaj nuk ka vend për dilema, por ka vend për përqendrim për të marrë të gjithë informacionin”, tha Nikolla.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...