Published On: 16 Mars, 2016

Unë studenti i përjetshëm i Shkodrës dhe aktori Bruno Shllaku

 

Rexhep Shahu

Unë si student i përjetshëm Shkodre, jam prej atyre që jam mburrë me aktorin Bruno Shllaku, jam dridhë kur e kam pa duke luajt në skenën e teatrit Migjeni në Shkodër, kam jetue me të kur ai luante rol i lidhur me zinxhirë dhe ne spektatorëve na thahej pështyma, na ndalej fryma kur ai shpalonte vorrin me shkue te motra me mbajt fjalën e dhënë para nënës. E shihja dramaturgun Fadil Kraja se si ngrihej nga ulësja dhe ngadalë bëhej gati të fluturonte teksa shihte Brunon në rol në skenë apo në provat gjenerale. E shihja Serafin Fankon që bënte hop-hop të fluturonte tek e shihte Brunon në skenë. Shpesh kam qëlluar aty me profesorin tim Fadilin sepse në atë teatër luheshin shumë drama të tij. Duke e pa të bëhet pionier i Partisë Socialiste, mu bjerr disi, mu duk falco në rolet e tij të rinisë time në skenën e atij teatri të madh të atij qyteti të madh. Mu duk se tash po ia shoh do zinxhirë të tjerë me të cilët e paskan pas lidhur dhe unë nuk e kam ditur, nuk ia paskam pas pa. Po. Se shumëkënd partia e kohës e lidhte me do zinxhirë të padukshëm dhe i tërhiqte vetë ata zinxhirë si të donte me duart e padukshme. Në ato vite kur sekretari i parë i Shkodrës e paska punësuar në teatër kundër dëshirës së një komunisti tjetër (çdo i vogël në post din më pak se çdo i madh në post…), javë për javë prej Shkodre iknin skodat e ngarkuara me familje shkodrane që internoheshin. Këto nuk i kam me të thënme, por i kam me të pame me sytë e mi. Bruno Shllaku aktor i madh, gjigant, i vrazhdë, i ashpër, epik, që kur qeshte dridheshin xhamat, mu dhimbte që e pashë me krahë të lidhur për trupi të vet para Edi Ramës. Unë e lexoj inatin e mllefin që e bën artistin të anëtarësohet në pleqni në Partinë Socialiste. Ai nuk kompenson asgjë nga çfarë i kanë marrë, nga çfarë i ka humbë me rininë, përkundrazi zvogëlohet e bjerret para meje spektatorit të tij besnik. Ai nuk merr dot hak kundër shpërfilljes që mund ti kenë bërë në 25 vitet pasuese të diktaturës komuniste demokratët e kesh demokratët sepse në 25 vite nuk ka shpëtue Shkodra pa u ndëshkue edhe ajo prej gjasmedemokratëve, ai nuk rehabiliton dot Partine e Punës e asnjë kuadër të saj, ai nuk ngjall dot ato njerëz të fisit e familjes së tij që ia ka pushkatue apo burgosë partia e punës. Shkurt Bruno Shllaku aktroi keq në këtë rol politik siç shkroi edhe Ilir Seci dhe mëshira e lëmosha që lyp në këtë mënyrë, vëmendja që lyp në këtë mënyrë e bjerri para syve të mi. E unë po zhgënjehem shpesh dhe po vuaj për këtë. Kjo punë e këto veprime nuk janë mor ta marrsha si me tradhtue Vllazninë e Shkodrës e me shkue me lujtë me Terbufin e Pukës. Jo mor zot, jo. Këto lloj tradhtish janë të rënda. Duhet ta shohim të gjithë veten në sy dhe njëri tjetrin sy për sy e të pyesim çfarë ka ndodhë me ne, si është e mundur që bijtë e të vrarëve nga komunistët, të shkojnë tu ulen në gjunjë bijve të komunistëve, bijve të vrasësve. Si sistem, si diktaturë, sepse xhelatët nuk erdhën nga Kina, as nga Serbia, as nga Rusia, xhelatët u bënë disa shqiptarë, viktima u bënë me shumë shqiptarë. Duhet të shohim se ku e kemi dhie në këto 25 vite të lojës pa rregulla, të anarkisë tonë, të demokracisë tonë allasoj, të demokraturës tonë, të viteve ku shpesh në emër të demokracisë e të Partisë Demokratike kanë drejtuar ish sigurimsa e bij sigurimsash, bij xhelatësh. Sepse anarkia është e larmueshme për të fortët, për hajnat, për ata që bëjnë ligjin me kobure në dorë. Pra duhet të ndalemi e të themi, sa e ku e si e kemi flliqë punën me Bruno Shllakun, ku e kemi shkelë që atij më i dhimbte aq fort sa me iu errë sytë e ballit e me shkue në vathen e Partisë Socialiste, kur unë nuk do ta lejoja të hynte në asnjë lloj vathe partiake. Ç’asht mor ta marrsha kjo dashni…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...